اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

آموزش‌وپرورش مسئول نظارت بر سرویس مدارس شد/ لباس فرم مدارس تحمیلی نیست

آموزش‌وپرورش مسئول نظارت بر سرویس مدارس شد/ لباس فرم مدارس تحمیلی نیست

نورعلی عباسپور، مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌ و پرورش با تاکید بر اینکه در بحث تامین خودروی مناسب برای حمل‌ و نقل دانش‌آموزان مشکل داریم، گفت: در این بخش خودروی استاندارد نداریم.

ایران آنلاین / نورعلی عباسپور در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به اینکه مبانی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ما براساس سند تحول بنیادین است، اظهار کرد:در این سند بر مشارکت والدین تاکید شده هم‌اکنون برخی می‌گویند انجمن اولیا و مربیان مدارس صوری است و مدیران افرادی را که بیشتر با آنها همکاری دارند به کار می‌گیرند، امسال قرار است بخشی از انتخابات انجمن اولیا و مربیان در 5 هزار مدرسه کشور به صورت الکترونیک برگزار شود.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش گفت: برخی موارد مانند لباس فرم دانش‌آموزان یا سرویس مدارس می‌تواند با مشارکت والدین انجام شود و در بحث سرویس مدارس سه بخش از جمله شهرداری‌ها، آموزش‌وپرورش و وزارت راه مشارکت دارند که باید آسیب‌های سرویس مدارس را با برگزاری جلسات مختلف رصد کنند.

آموزش‌وپرورش مسئول نظارت بر سرویس مدارس شد

عباسپور ادامه داد: دستورالعمل سرویس مدارس اصلاح شد و براساس وظایف ذاتی هر دستگاهی تقسیم کار انجام شده است و آموزش‌ و پرورش چون وظیفه تعلیم و تربیت را دارد در بحث سرویس مدارس مسائل تامین خودرو و راننده را که جزو وظایف ذاتی‌ها شهرداری‌ها است، برعهده ندارد.

وی بیان کرد: در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که سال گذشته به صورت آزمایشی در قزوین اجرا شد و براین اساس سازمان شهرداری‌ها حضور فعالی در بحث سرویس مدارس خواهند داشت. آموزش‌وپرورش به عنوان کارفرما و شهرداری و وزارت راه به عنوان پیمانکار در دستورالعمل جدید تعریف شده‌اند و آموزش‌وپرورش با نگاه تربیتی بحث نظارت را بر عهده دارد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش افزود: در دستورالعمل گذشته مشخص نشده بود نظارت با چه بودجه‌ای باید اعمال شود اما در دستورالعمل جدید برای نظارت و فعالیت‌های فرهنگی در سرویس مدارس که بر عهده وزارت آموزش‌وپرورش است منابع لازم پیش‌بینی شده است.

تامین خودروی مناسب برای حمل و نقل دانش‌آموزان مهمترین دغدغه

عباسپور با تاکید براینکه در بحث تامین خودروی مناسب برای حمل‌ونقل دانش‌آموزان مشکل داریم، گفت: در این بخش خودروی استاندارد نداریم و واولویت کارگروه ماده 19 برای امسال تامین خودروی استاندارد برای سرویس مدارس است. در تهران 400 شرکت برای عهده‌دار شدن سرویس مدارس معرفی شده‌اند که آموزش‌وپرورش باید آنها را تایید کند و در بحث تایید آنها رضایت خانواده‌ها ملاک اصلی است.

استفاده از ظرفیت خانواده‌ها برای نظارت بر سرویس مدارس

وی بیان کرد: بخشی از نظارت‌ها بر سرویس مدارس به صورت هوشمند است و از تجربیات برخی استان‌ها در این رابطه بهره خواهیم برد اما بخش دیگر نظارت‌ها از طریق والدین و نیروهای سایر بخش‌های آموزش‌وپرورش انجام خواهد شد. در گذشته نظارت را به پیمانکاران سپرده بودند که این کار را سخت کرده بود و در فرایند کار مبالغ زیادی به شرکت‌های ناظر پرداخت می‌شد که امسال جلوی آن را گرفته‌ایم و به هیچ عنوان پیمانکاران نظارت را انجام نخواهند داد و نظارت بر عهده آموزش و پرورش است.

ویژگی‌های راننده سرویس مدارس

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش تاکید کرد: راننده سرویس مدارس حتما باید متاهل و 23 سال تمام باشد البته شرط تاهل زنان سرپرست خانوار را شامل نمی‌شود، ارائه گواهینامه سوءپیشینه، عدم ابتلا به بیماری‌های مسری، نداشتن سوءشهرت از سایر ویژگی‌های رانندگان سرویس مدارس است. اولویت حمل‌ونقل دانش‌آموزان مدارس دخترانه با زنان و مدارس پسرانه به ویژه در دوره متوسطه اول و دوم با مردان است و برای خودروهایی که بیش از 4 سرنشین دارند حضور مراقب الزامی است.

لباس فرم مدارس تحمیلی نیست

عباسپور در ادامه با اشاره به بحث لباس فرم دانش‌آموزان گفت: در این رابطه بخشنامه‌ای که لباس فرم خاصی را به خانواده‌ها تحمیل کند، نداریم اما آئین نامه اجرایی مدارس چارچوبی را در این رابطه مشخص کرده است و این مسائل بر عهده خانواده‌ها است. معمولا انجمن اولیا و مربیان مدارس این مسئولیت را عهده‌‌دار می‌شوند و مدارس نباید به بحث لباس فرم ورود پیدا کنند.

آموزش خانواده‌ها الزامی می‌شود

وی درباره دوره‌های آموزش خانواده بیان کرد: در نظر داریم برای 12 سال تحصیل دانش‌آموزان، دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها برگزار کنیم و تفاوتی که امسال با سال‌های گذشته دارد این است که بخشی از دوره‌ها الزامی است و با اولیت کلاس اول دبستان خانواده‌ها باید در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند و یکی از شروط ثبت‌نام در پایه تحصیلی سال آینده شرکت در این دوره‌های آموزشی است.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: بخشی از دوره‌های آموزشی به صورت غیرحضوری و از طریق تلویزیون تعاملی سینا است که 7 عنوان برنامه برای خانواده‌ها داریم همچنین با همکاری قوه قضائیه برنامه‌ای را اجرا کردیم و 23 مهارت را درباره آسیب‌های اجتماعی طراحی کردیم و به مدرسان آموزش خانواده‌ها آموزش دادیم که امسال در صورت همکاری قوه قضائیه این طرح در مدارس کشور اجرا خواهد شد.

عباسپور با اشاره به مراکز مشاوره بیان کرد: هم‌اکنون 305 مرکز مشاوره داریم و درحال رتبه‌بندی آنها هستیم، مراکزی که امتیاز لازم را کسب نکنند تعطیل می‌شوند مثلا در استان خراسان رضوی 3 مرکز تعطیل شدند البته 30 مرکز جدید نیز امسال تاسیس شد./ تسنیم

کپی