اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

بهترین رمان علمی-تخیلی جهان به فارسی ترجمه شد

بهترین رمان علمی-تخیلی جهان به فارسی ترجمه شد

تل‌ماسه، نخستین اثر از سری هشت‌تایی یک مجموعه علمی- تخیلی، در سال 1965 نوشته شده و همچنان لقب پرفروش‌ترین و البته مهم‌ترین اثر ژانر علمی-تخیلی را در اختیار دارد.

ایران آنلاین /تل‌ماسه یکی از 12 رمان علمی-تخیلی جهان به شمار می‌آید که علاوه بر تاثیر قابل توجهی که بر تاریخ ادبیات جهان گذاشت به زمانی بسیار پیش‌تر از زمانه خود تعلق دارد. شاید به همین دلیل است که این رمان با گذشت بیش از 50 سال از تاریخ نگارش، همچنان طرفداران حرفه‌ای خود را دارد.

« در جهانی سوار بر سه پایه سلطه‌طلبی، سیاست‌بازی و سوداگری و گردنده بر چرخ آدم‌کشان رایانه‌سان، ساحران نژاد پرور و ناوبران زمان نورد، پُل دوک زاده جوان خاندان آتریدیز، خود را گرفتار در طوفانی عالم آشوب می‌یابد: نزاعی کیهانی بر سر مَلغَما، کیمیای زمانه، در آوردگاه یگانه سرچشمه‌اش در سراسر کائنات: تل‌ماسه... کُره‌ای از شن سوزان که دغدغه بومیانش نه ملغما که بقاست».
تل‌ماسه در سال 1966 جوایز هوگو و نبولا را برای بهترین رمان علمی-تخیلی جهان از آن خود کرد.
«آرتور سی کلارک» (Sir Arthur Charles Clarke) نویسنده، مخترع، دانشمند بریتانیایی و خالق رمان علمی-تخیلی «2001: اودیسه فضایی» گفته است: بی‌همتاست... به جز «ارباب حلقه‌ها» کتابی را برای مقایسه با تلماسه سراغ ندارم.
کتابسرای تندیس، تابستان امسال تل‌ماسه را با ترجمه سیدمهیار فروتن‌فر و در 848 صفحه روانه بازار کتاب کرده است./ایرنا

کپی