اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

جنگ توئیتر یبر سر جمله «اردوغان ترامپ دلار دارد و ما خدا»

جنگ توئیتر یبر سر جمله «اردوغان ترامپ دلار دارد و ما خدا»

یک مبلغ عراقی و سخنگوی جنبش اهل تسنن در این کشور با مشاور سابق ولیعهد ابوظبی و استاد علوم سیاسی این کشور در پی توئیتش درباره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه وارد جنگ لفظی شد.

ایران آنلاین / عبدالخالق عبدالله، مشاور سابق محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و استاد علوم سیاسی این کشور در توئیتی درباره اردوغان نوشت، به نظر می‌رسد که اردوغان در مهلکه‌ای گرفتار شده و از خدایش که پروردگار همه است، کمک می‌خواهد اما گویا حتی خدا هم او را رها کرده است.‌

شیخ فاروق الظفیری، مبلغ عراقی و سخنگوی جنبش اهل تسنن در این کشور در پاسخ به این توئیت نوشت، اگر این حرفت را می‌فهمیدی آن را نمی‌گفتی،‌ آیا خداوند تعالی را ملزم می‌کنی؟ تو چه می‌دانی که خداوند تعالی شخصی را رها کرده، از این سخن توبه کن، مسلمان!

عبدالله نیز در ادامه نوشت، آیا اردوغان می‌تواند بگوید، آنها دلار دارند و ما خدا را داریم؟

شیخ الظفیری در پاسخ به او نوشت، بله می‌تواند، این خوش گمانی مسلمان نسبت به پروردگارش است.

این مبلغ عراقی در ادامه نوشت، اردوغان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را کافر می‌خواند، اگر معتقد باشی که خداوند تعالی به کافر رحم می‌کند، باید در ایمانت تجدیدنظر کنی.

به نظر می‌رسد این سخن شیخ الظفیری این چهره اماراتی را تحریک کرد و او نوشت، این سخن مختص یک نفر نیست بلکه صحبتش کلی است حتی ترامپ هم پروردگار خود را داشته و دین و مذهبی دارد، تو کی هستی که بخواهی او را کافر بخوانی؟ داعشی و تکفیری شده‌ای؟ آیا تو هر کسی که با اردوغان اختلاف نظر پیدا کند را کافر خواهی دانست؟

در اینجا شیخ الظفیری خندید و ادامه این بحث را بی‌فایده دانست و گفت: وقت آن رسیده که فاروق پاهای خود را دراز کرده و استراحت کند، خداحافظ.

امارات اختلاف نظر خود با ترکیه را پنهان نمی‌کند، روابط میان آن دو شاهد جنگی سرد است، تنش و اختلافات میان این دو مدتی است که آشکار شده و اردوغان ابوظبی و سیاست‌های آن را بارها مورد انتقاد قرار داده است و این نشان‌ می‌دهد که اختلافات میان آنکارا و ابوظبی به مراحل پیشرفته‌ای رسیده‌اند.

پیشتر اردوغان از عبداله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات در پی اتهام مسؤولان ترکیه به ارتکاب تعرض‌هایی در شهر مدینه منوره انتقاد کرده بود.

همچنین مخالفت آنکارا با تحریم قطر و ارسال مواد غذایی به دوحه و اعزام نیروی نظامی به آنجا موجب خشم ابوظبی شد.

واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد که وزیر دادگستری و وزیر کشور ترکیه را به دلیل آزاد نکردن یک کشیش آمریکایی در لیست تحریم‌های خود قرار داد، این امر موجب شد آنکارا مقابله به مثل کرده و حساب‌های بانکی وزرای امنیت داخلی و دادگستری آمریکا را بلوکه کند.

ترامپ در توئیتی نوشت، ارزش لیره ترکیه در مقابل دلار آمریکا با سرعت در حال کاهش است.

رئیس جمهوری آمریکا از تصویب افزایش دو برابری مالیات‌های فولاد و آلومینیوم وارداتی ترکیه خبر داد.  / ایسنا

کپی