اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

کارفرمایان برای اعلام گزارش حوادث کارگری 3 روز مهلت دارند

کارفرمایان برای اعلام گزارش حوادث کارگری 3 روز مهلت دارند

کارفرمایان موظفند تا در صورت وقوع حادثه ناشی از کار برای کارگرانشان، مراتب را ظرف مدت 3 روز به صورت کتبی به سازمان تامین اجتماعی اطلاع دهند.

ایران آنلاین / قانونگذار، برای جلوگیری از بروز بیماری و کاهش حوادث ناشی از کار در محیط کارگاه، کارفرما را مکلف به رعایت استاندارد‌های شغلی و ایمنی محیط کار کرده، اما در عین حال برای حفظ سلامت جسمی و روحی بیمه‌شده در مواقع بروز حوادث ناشی از کار نیز تکالیفی برعهده کارفرما نهاده است.

بر اساس ماده ٦٥ قانون تأمین‌اجتماعی چنانچه کارفرما برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه‌دیده متحمل هزینه‌هایی شود، از آنجایی که بیمه‌شده تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی است و این سازمان مکلف به ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان است، کارفرما می‌تواند برای دریافت هزینه‌های خود به سازمان تأمین‌اجتماعی مراجعه تا برابر مقررات در این خصوص اقدام شود.

کارفرما باید ظرف ٣روز اداری گزارش حادثه را کتباً به اطلاع سازمان تأمین اجتماعی برساند، اما در مواردی که کارفرما گزارش حادثه را خارج از مهلت تعیین شده به شعب تأمین اجتماعی ارائه می‌کند، به منظور مساعدت و جلوگیری از تضییع حقوق بیمه شدگان، واحد‌های اجرائی مجاز خواهند بود، پس از دریافت گزارش حادثه نسبت به بررسی و انطباق آن با ماده ٦٠قانون تأمین اجتماعی اقدام کنند./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی