اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

ورود موش های زنده از نقاط دیگر به شهر تهران تکذیب شد

ورود موش های زنده از نقاط دیگر به شهر تهران تکذیب شد

فرهاد افشار، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: ورود موش های زنده از سایر نقاط دیگر به شهر تهران برای دریافت پول از اساس شایعه‌ای بیش نیست.

ایران آنلاین / فرهاد افشار گفت: قطعا تدوین و رعایت الزامات زیست محیطی و رفع مزاحمت‌های مشاغل مختلف در سطح شهر پویا است به شکلی که ممکن است دو سال پیش تصمیمی در این حوزه گرفته شده باشد، ولی امروز دیگر این تصمیم برای شهر قابل اجرا نباشد. در حقیقت بحث مسائل مدیریت شهری و رفتار شهروندان به گونه‌ای در فضایی ایستا نیست که بتوان برای آنها تصمیمات ایستا اتخاذ شود. روزی فعالیت شغلی در شهر آغاز می‌شود و دو سال بعد جایگاهی برای این فعالیت وجود ندارد این که بخواهیم بگویم که در تاریخی تصمیمی گرفته شده است و امروز در تضاد با گذشته است، قابل قبول نیست چرا که باید بر اساس تغییرات شهر تصمیم گیری صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، بیان‌ کرد: با توجه به ورود سگ‌های ولگرد در شهر از شهرهای اقماری تهران برای کاهش هزینه‌ها مقرر شده است دعوتی از مدیران شهری و دهیاری‌های اطراف تهران صورت گیرد تا همزمان با زنده گیری سگ‌ها در مناطق 22 گانه تهران شهرها و روستاهای اطراف نیز این کار را انجام دهند و نسبت به عقیم سازی این سگ‌ها اقدام کنند تا به ‌این‌ ترتیب جمعیت این حیوانات کنترل شوند.

وی در ادامه‌ درباره مبارزه این شرکت با جانواران موذی همچون موش در سطح تهران نیز، گفت‌: این موضوع نیز یکی دیگر از مأموریت‌های ناخواسته این شرکت است که بر اساس تکلیفی که بر عهده ما گذاشته شده است از سنوات گذشته فعالیت‌های زیادی توسط این شرکت انجام شده است. متاسفانه ذهنیت منفی در این حوزه در خصوص جمعیت بالای این حیوانات که باید اعلام کنیم مطرح شده بود که هیچ آمار ‌دقیقی نسبت به حضور این حیوانات در تهران وجود ندارد. به تازگی مرکز مطالعات شهرداری تهران با یکی از شرکت ها در این حوزه قراردادی منعقد کرده است که بتواند ظرف یک سال و نیم آینده با مبنای علمی برآوردی از جمعیت موش‌ها در سطح شهر تهران به دست بیاورند. لذا اعلام آمارها در گذشته هیچ یک مبنای علمی نداشته است. شرکت ما نیز برای شناخت تنوع زیستی این حیوان در سطح شهر قراردادی با انستیتو پاستور ایران منعقد کرده است که تنوع زیستی جمعیت موش ها شناسایی شود.

وی ادامه‌ داد: موش‌ها از هوش بسیاری برخوردار هستند و در کمترین زمان ممکن خود را با محیط شهری تطبیق می‌دهند. به شکلی که اگر ماده سمی باعث مرگ یکی از اعضای این جمعیت شود، بقیه موش ها از آن مواد استفاده نخواهند کرد. لذا کنترل جمعیت آنها و کاهش خطراتشان برای شهروندان بهترین رویکرد موجود در مقابله با این حیوانات است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره شیوه کار پیمانکاران در حوزه مقابله با حیوانات موذی نیز، خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان پیمانکاران ما در مقابل لاشه جمع‌آوری شده موش‌ها از ما پولی دریافت نمی‌کنند ،‌ بلکه بر اساس فعالیت، تجهیزات به کار گرفته شده و نهایتا تعداد منافذی که از بین می برند از شرکت ساماندهی  صنایع و مشاغل شهر تهران پول دریافت می‌کنند. لذا شایعاتی از قبیل وارد کردن موش‌های زنده از نقاطی خارج از تهران به شهر تهران برای درآمدزایی شرکت های پیمانکاری شایعه ای بیش نیست./ ایسنا

کپی