اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

معاون اول رییس جمهور: کتابخانه ملی از نظر دریافت اعتبار و منابع مالی همواره مظلوم بوده است

معاون اول رییس جمهور: کتابخانه ملی از نظر دریافت اعتبار و منابع مالی همواره مظلوم بوده است

اسحاق جهانگیری در جلسه هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی که عصر دیروزبرگزار شد، با تاکید بر توسعه برنامه‌‌‌‌های فرهنگی در مقطع کنونی کشور گفت: نخبگان و اهل فرهنگ در این مقطع مسئولیت سنگینی برعهده دارند و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز می‌‌‌تواند در این زمینه نقشی اثرگذار ایفا کند.

ایران آنلاین /وی با اشاره به شرایط حساس کنونی اظهار داشت: در این مقطع بیش از هر زمان دیگر باید امید و اعتماد مردم تقویت شود و در این راستا انتظارها و توقعات از بخش فرهنگ بیش از سایر بخش‌‌‌ها است.

معاون اول رییس‌‌جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده درخصوص عملکرد یکساله سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اقدامات صورت گرفته را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: کتابخانه ملی از نظر دریافت اعتبار و منابع مالی همواره مظلوم بوده است که باید به صورت ویژه به این سازمان توجه شود.

در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز حضور داشتند،‌ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن ارایه گزارش عملکرد سال ۹۶ این سازمان، اقدامات انجام شده و برنامه‌‌‌های در دست اجرا را تشریح کرد.

وی همچنین با اشاره به خرید و فراهم‌‌‌آوری نزدیک به ۱۵۰۰ نسخه خطی برجسته در سال گذشته خاطرنشان کرد: آمار نسخ خطی سازمان در یک سال اخیر ارتقای یافته و به ۴۰ هزار نسخه رسیده است.

رونمایی از سامانه دانش‌‌‌نامه ایران زمین، رونمایی از فاز نخست سامانه فهرست نسخ خطی فارسی جهان، برگزاری نمایشگاه‌‌‌های مختلف، برگزاری نشست منطقه‌‌‌ای یونسکو در سال ۲۰۱۷ با حضور نمایندگان یازده کشور و انعقاد ۱۵ تفاهمنامه همکاری خارجی از جمله اقدامات صورت گرفته سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سال ۹۶ بود که گزارش آن توسط رییس این سازمان ارائه شد.

در ادامه این جلسه، برخی پیشنهادات مطرح شده از سوی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی مورد بحث و تصمیم‌‌گیری قرار گرفت.

تصویب آیین‌‌‌نامه کمیسیون دائمی هیات امناء سازمان، تفویض آیین‌‌‌نامه‌‌‌های داخلی مورد نیاز سازمان به کمیسیون دائمی با اطلاع هیات امناء، بررسی گزارش عملکرد مالی سال ۹۵ سازمان، تصویب بودجه سال ۹۷ و تصویب اصلاحیه بودجه سال ۹۶ سازمان اسناد و کتابخانه ملی از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی نیز اتخاذ شد./ایلنا

کپی