اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

لیبی: برای مبارزه با تروریسم به کمک های روسیه نیاز داریم

لیبی: برای مبارزه با تروریسم به کمک های روسیه نیاز داریم

لیبی از سال 2011 که با دخالت «ناتو» به حکومت «معمر قذافی » پایان داد، با مشکل هرج و مرج مواجه است و ظاهرا گروه های داخلی در این کشور نمی توانند با هم به توافق برسند، اما واقعیت این است که بخشی از مشکل لیبی فرامرزی و ناشی از رقابت قدرت های خارجی است.

ایران آنلاین /لیبی از نظر داشتن منابع نفتی، رتبه نخست را در آفریقا دارد و این منابع از چندین دهه پیش باعث شده تا کشورهای زیادی به این کشور آفریقایی در جنوب دریای مدیترانه، چشم داشته باشند. این کشور در شمال آفریقا در بخش نفت با ذخایر اثبات‌ شده 47 میلیارد بشکه، رتبه دهم جهان و رتبه نخست را در قاره آفریقا دارد. 3.5 درصد کل ذخایر نفتی جهان در این کشور قرار دارد.

رسانه های لیبیایی و همچنین رسانه های منطقه ای پیوسته از دخالت خارجی در لیبی نوشته اند. رسانه های طرفدار امارات، عربستان و مصر، قطر را به ایفای نقش منفی در این کشور متهم می کنند و از سوی دیگر برخی رسانه ها نوشتند که امارات در لیبی پایگاه نظامی ایجاد کرده و هواپیمایی هایی برای کمک به برخی گروه ها به این کشور فرستاده و مصر و عربستان نیز از برخی گروه ها حمایت می کنند.
بحث دخالت خارجی در لیبی محدود به کشورهای عربی نمی شود، بلکه دو کشور فرانسه و ایتالیا نیز در این خصوص با هم رقابت دارند و رسانه های دو کشور پیوسته طرف مقابل را به تلاش برای غارت ثروت های لیبی متهم می کنند.
لیبی از نظر جغرافیایی فاصله کمی با ایتالیا دارد و این دریای مدیترانه است که بین دو کشور فاصله انداخته است. از سوی دیگر لیبی تا پیش از جنگ جهانی دوم به مدت سه دهه مستعمره ایتالیا بود و البته همان زمان هم فرانسه در جنوب این کشور حضور داشت .
شرکت های بزرگ نفتی فرانسه و ایتالیا مانند «توتال» و «انی» از سال ها پیش در لیبی حضور داشته و این شرکت ها و همچنین دو کشور به سادگی حاضر نیستند از «کیک لیبی» صرف نظر کنند، یا دست کم دنبال سهم بیشتری از این کیک هستند.
بر اساس آمارهای ارائه شده توسط نهادهای لیبیایی و بین المللی، 85 درصد نفت لیبی به اروپا فروخته می شود و در صورت توقف تولید، ایتالیا، فرانسه و آلمان بیش از کشورهای دیگر آسیب می بینند. 30 درصد نفت مورد نیاز ایتالیا از لیبی تامین می شود.
اکنون دو دولت موازی در لیبی وجود دارد، نخست «دولت وفاق ملی» مستقر در طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل است و رهبری آن را «فایز السراج » بر عهده دارد و دوم دولت مستقر در طبرق در شرق لیبی که مجلس نمایندگان از آن حمایت می کند و البته ارتش لیبی تحت فرماندهی «خلیفه حفتر» نیز مورد حمایت این دولت است.
برخی رسانه ها در مورد حمایت کشورهای خارجی از طرف های لیبیایی نیز نوشته اند، امارات، مصر،عربستان از ژنرال حفتر فرمانده ارتش مورد حمایت دولت شرق حمایت می کنند و بر اساس گزارش رسانه هایی لیبیایی، فرانسه نیز با اینکه تاکید می کند، از دولت وفاق ملی حمایت می کند، به ژنرال حفتر متمایل تر است و حتی ایتالیایی ها نیز آن ها را به حمایت از او متهم می کنند.
با توجه به بحث تولید نفت در لیبی که هرگونه تحولات امنیتی بر آن تاثیر می گذارد، نباید از نقش آفرینی کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس در لیبی غافل شد، اما با توجه به نزدیکی فرانسه و ایتالیا اکنون این دو کشور بیشترین تاثیر را در لیبی دارند و البته بحث نفوذ روسیه در این کشور نیز این روزها مطرح است و حتی ژنرال حفتر با مقام های عالی رتبه روسی دیدارهایی داشته است.
سرهنگ «احمد المسماری» سخنگوی ارتش لیبی تحت فرمان ژنرال حفتر اخیرا در مصاحبه ای با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت، روابط نظامی روسیه و لیبی قدیمی و بسیار مستحکم است و تسلیحات ارتش ما نیز روسی است.
او افزود: دکترین دفاعی ارتش لیبی، شرقی است و ما برای مبارزه با تروریسم به کمک های روسیه نیاز داریم، زیرا می دانیم مسکو در جنگ با تروریسم تجربه خوبی دارد که نمونه آن سوریه است.
المسماری اضافه کرد: تقریبا همه افسران ارتش لیبی در روسیه آموزش دیده اند و طی سال های گذشته نیز تلاش شده قراردادهای نظامی جدیدی با این کشور منعقد شود و جدا از این روسیه کمک زیادی به درمان مجروحان ارتش کرده و 25 تا 30 نظامی زخمی شده در لیبی برای درمان به این کشور اعزام شده اند.
سخنگوی ارتش لیبی گفت: سال 2008 یا 2009 لیبی قرارداد تسلیحاتی بزرگی با روسیه به ارزش 4.4 میلیارد دلار به امضا رساند، اما این قرارداد به دلیل تحریم تسلیحاتی لیبی، اجرایی نشده است.
المسماری افزود: اوضاع در لیبی به گونه ای شده که اقتضای دخالت روسیه و شخص «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری آن را دارد. مسکو باید وارد عمل شود تا بازیگران خارجی مانند ترکیه، قطر و ایتالیا را از لیبی بیرون کنیم و البته روسیه توانایی انجام آن را دارد، زیرا در سوریه تجربه موفقی داشته است.
با توجه به اینکه کشورهای زیادی در لیبی دخالت می کنند و اکنون نیز مشخص نیست بحران در این کشور چه زمانی به پایان می رسد، ورود برخی کشورهای دیگر مانند روسیه و آمریکا به پرونده لیبی بعید نیست، اما قطعا کشورهای منطقه مانند فرانسه و ایتالیا راضی به این کار نیستند و از سوی دیگر کشورهای همسایه لیبی مانند تونس و الجزایر نیز بارها بر ضرورت حل بحران لیبی از طریق سیاسی و به دور از دخالت خارجی تاکید کرده اند .
با توجه به شرایط موجود و سخنان المسماری که بعید به نظر می رسد نظر شخصی او باشد، بلکه باید گفت که این سخنان نمایانگر نظر یک جریان قوی در لیبی است، ورود روسیه به این کشور برای نقش آفرینی بیشتر به ویژه با درخواست سخنگوی ارتش این کشور بعید نیست به ویژه اینکه این سخنان به نحوی دعوت از روسیه برای ورود به لیبی بود، اما این خود نیاز به زمان دارد و باید منتظر ماند که روس ها چگونه با این پیشنهاد برخورد می کنند و در این مورد با توجه به شرایط موجود چه تصمیم خواهند گرفت، هر چند آن ها به این کار بی میل نیستند.
تارنمای فرامنطقه ای«العرب » نیز چند ماه پیش نوشته بود که روسیه در پی یافتن جای پایی در لیبی است تا از طریق این کشور بیشتر در آفریقا نفوذ کند.  / ایرنا

کپی