اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
یک روزنامه عربستانی خبر داد؛

احتمال تشکیل دولت لبنان در هفته آینده

احتمال تشکیل دولت لبنان در هفته آینده

یک روزنامه عربستانی با اشاره به دیدارهای اخیر نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، اعلام کرد احتمالاً دولت جدید لبنان در هفته آینده تشکیل شود.

ایران آنلاین / «سعد الحریری» که در سوم خردادماه امسال (1397) مأمور به تشکیل کابینه شده، در ادامه دیدارهای خود برای انجام این مأموریت، اواخر هفته گذشته با «نبیه بری» رئیس پارلمان و «جبران باسیل» وزیر امور خارجه دیدار کرد و قرار است برای به سرانجام رساندن این موضوع، هفته جاری با رؤسای «القوات اللبنانیه و الاشترکی التقدمی» دیدار کند.

روزنامه عربستانی «الشرق‌الاوسط» به نقل از منابع آگاه به موضع سعد الحریری نوشت جو کنونی شامل یک خوش‌بینی محتاطانه است و سعد الحریری به طرفهای مربوط به تشکیل دولت، ایده‌های جدیدی را ارائه خواهد کرد. 

در ادامه این گزارش آمده است: (البته) تحرکات فعالانه به معنای رسیدن حتمی به نتیجه نیست و تجربه می‌گوید ما نیاز به انتظار برای نتایج عملی یعنی «اعلام دولت» داریم.

منابع آگاه مذکور به «الشرق‌الاوسط» گفتند: ایده‌های جدید مطرح شده مورد قبول طرف‌های مربوط قرار گرفته و به راه‌حل نهایی رسیده است، این بدان معناست که اعلام تشکیل دولت جدید در هفته آینده خواهد بود.

الشرق‌الاوسط در حالی این خبر را اعلام می‌کند که اعضای حزب‌الله چند بار به مداخله عربستان در روند تشکیل دولت لبنان اشاره کرده و درباره آن هشدار داده بودند (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا).

روزنامه «الجمهوریه» هفته گذشته به نقل از منابع سیاسی عالی‌رتبه نوشت، هدف از سفر اخیر سعد الحریری به فرانسه درخواست وی برای میانجی‌گری «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور نزد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان است تا تشکیل دولت لبنان تسهیل شود. / فارس

کپی