اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

رمان‌ مصور در فهرست بلند جایزه بوکر نایاب شد

رمان‌ مصور در فهرست بلند جایزه بوکر نایاب شد

از زمان قرار گرفتن «سابرینا»ی نیک درانسو در فهرست بلند جایزه بوکر در ماه گذشته، خوانندگان در تلاشند تا به نسخه‌های این کتاب دست یابند و کتاب‌فروشی‌ها شدیدا به دنبال موجودیِ تازه‌ای از این کتاب پرفروش شگفتی‌آور هستند.

ایران آنلاین /کریس وایت، مدیر کتابفروشی واتراستونز گفت که این کتاب که داستان یک زن گمشده را روایت می‌کند و زدی اسمیت آن را یک شاهکار توصیف کرده، از میان ۱۳ عنوان انتخاب‌شده توسط داوران، از نظر فروش بعد از «جنگ نور» رمان تاریخی مایکل اونداتیه، در جایگاه دوم قرار دارد.

وایت گفت: «اگر موجودی بیشتری داشتیم، این رمان در رده اول قرار می‌گرفت. دیدن اینکه مردم چگونه برای تهیه این کتاب تلاش می‌کنند، استثنایی است.»

واتراستونز و فویلس هر دو سابرینا را در وبسایتشان در لیست آثار ناموجود قرار داده‌اند و در آمازون هم موقتا موجود نیست. از زمان اعلام فهرست بلند بوکر در دو هفته پیش، «سابرینا» بیش از ۱۵۰۰ نسخه فروش داشته است. این رقم بالطبع از فروش ۲۲۰۰ نسخه‌ای «جنگ نور» کمتر است، اما به طور قابل ملاحظه‌ای از ۱۲ عنوان دیگر موجود در این فهرست بیشتر است.

بِلا لیسی، دبیر تحریریه انتشارات مستقل گرنتا که سابرینا را منتشر کرده گفت که از زمان اعلام خبر فهرست بلند بوکر، فروش این کتاب بیش از دو برابر شده و تاکنون دو بار تجدید چاپ شده است. او با اشاره به مائوس که در اوایل دهه ۱۹۹۰ برنده جایزه پولیتزر شد و داتر که با «چشمان پدر» در سال ۲۰۱۲ جایزه بیوگرافی کاستا را برد، گفت مدتی است که تحسین‌های بیشتری برای رمان‌های مصور شکل گرفته است.

او گفت: «هر یک از این لحظات می‌تواند به این معنی باشد که هزاران نفر برای اولین بار یک داستان مصور بلند را برای خریدن انتخاب کنند. اما دیدن یک رمان مصور در فهرست بلند جایزه من بوکر نشان از اشتیاق برای کشف بهترین ادبیات و جذاب‌ترین داستان‌ها در تمامی اشکال دارد. شکی نیست که این انتخاب و توجهی که به خود جلب کرده، خوانندگان بیشتری را به سمت سابرینا و به‌طور کل این فرم از نوشتار جذب می‌کند.»/ایبنا

کپی