اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

بحران در بازار ارز ترکیه اوج گرفت/ لیره در برابر دلار همچنان در حال عقب نشینی است

بحران در بازار ارز ترکیه اوج گرفت/ لیره در برابر دلار همچنان در حال عقب نشینی است

اترکیه تحت رهبری اردوغان با مشکلاتی مشابه ایران در بازار ارز خود دست به گریبان است تازه ترین گزارش ها حاکی است که بازار ارزش لیر، پول ترکیه، در برابر دلار امریکا به پایین ترین حد در برابر دلار آمریکا رسیده و این کاهش ارزش پول ملی، با سرعت ادامه دارد و تنش های اردوغان با ترامپ بر سر آزادی کشیش زندانی امریکا بالا گرفته است. این کشیش متهم به مشارکت در کودتا علیه اردوغان است. اردوغان آخرین بار گفته است که اگر امریکا دلار دارد ماهم خدا را داریم

ایران آنلاین / بر اساس این گزارش، در پایان معاملات بازارهای مالی ترکیه در روز گذشته، هر دلار آمریکا با ۵.۵۶ لیر مبادله شد.

پیش از این  خبرگزاری رویترز نوشت، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار بار دیگر امروز -چهارشنبه- سقوط کرد. این در حالی است که نگرانی‌ها درباره کنترل «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، بر سیاست‌های پولی به ارزش لیر ضربه زده و گزارش‌ها حاکی از تلاش‌ها برای حل تنش دیپلماتیک با واشنگتن، هنوز هیچ پیشرفت محسوسی را به دنبال نداشته است.

در همین راستا قرار است یک هیات ترک به واشنگتن سفر کرده و برای رفع تنش میان این دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلا کند. با این وجود، آمریکا تاکید کرد که دو طرف همچنان بر سر موضوع اصلی، یعنی آزاد کردن کشیش آمریکایی دستگیر شده در ترکیه، با یکدیگر اختلاف دارند.

این تنش‌ها به نگرانی سرمایه‌گذاران در ترکیه افزوده است. سرمایه‌گذاران از نفوذ و دخالت اردوغان در سیاست‌های بانکی انتقاد می‌کنند و معتقدند که وی آنچنان که امیدش می‌رفت، نرخ بهره را بالا نبرده است.

 

 

کپی