اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مقام پارلمانی روسیه از کاهش تعداد سیاستمداران صادق و سالم در امریکا خبر داد

مقام پارلمانی روسیه از کاهش تعداد سیاستمداران صادق و سالم در امریکا خبر داد

رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه با بیان اینکه در ایالات متحده شمار سیاستمداران سالم و صادق کاهش یافته است، اعلام کرد: بسته جدید تحریم های ضد روسی آمریکا نشانگر تشدید روحیه ضدروسی در این کشور است.

ایران آنلاین / به گزارش تاس، لئونید سلوتسکی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: آمریکا آماده است برای بازداشتن روسیه و پیشبرد خصومت آمیز منافع خود به هر بهانه ای علیه این کشور متوسل شود.

وی افزود: تصمیم برای وضع تحریم هایی در پرونده اسکریپال بدون ارائه هر گونه مدرک یک بار دیگر تشدید روحیه ضدروسی در آمریکا را نشان می دهد.
مقام پارلمانی روس همچنین هشدار داد که اعمال تدابیر گسترده محدود کننده علیه روسیه، ساختار قوانین بین المللی را به صحنه اقدامات بی اساس تبدیل و مفاهیمی همچون مدرک برای اثبات را بی ارزش و بی اعتبار می کند.
مقام روس ادامه داد: علاوه بر آن اجرای چنین سیاستی از سوی آمریکا، حدس و گمان برخی کارشناسان را اثبات می کند که واشنگتن را تحریک کننده حوادث در سالزبوری انگلیس و اقدامات علیه روسیه در پرونده اسکریپال معرفی می کنند.
معاون کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه در ادامه اظهار داشت که دومای روسیه با کسانی که در آمریکا نقشی در این اقدام ناعاقلانه نداشته اند و خواهان بهبود روابط بین دو کشور هستند، همکاری می کنیم.
سلوتسکی درخصوص پاسخ احتمالی روسیه به دور تازه تحریم های آمریکا هم گفت که قطعا پاسخ مناسبی به اقدام اخیر آمریکا خواهیم داد.
وی تصریح کرد: قانونگذاران روسیه به نوبه خود برای این منظور مجموعه ای از تدابیر را تنظیم کرده اند و قانون اقدامات علیه تحریم ها تصویب شده است.
به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه روسیه را به استفاده از «تسلیحات شیمیایی یا بیولوژیک» در سوءقصد به جان یک جاسوس پیشین این کشور متهم و اعلام کرد که تحریم‌های جدید ضدروسی وضع می‌کند.
این تحریم‌ها واکنشی به پرونده مربوط به «سرگئی اسکریپال» و دخترش است که ادعا شده سال گذشته در انگلیس هدف حمله با گاز اعصاب قرار گرفتند.
هدر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این رابطه گفت: ایالات متحده برمبنای قانون کنترل و حذف تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مصوب سال 1991 تشخیص داده که دولت فدراسیون روسیه یا این تسلیحات را علیه اتباع خود به کار گرفته یا [به هر جهت] با کاربرد آن ها، مرتکب نقض قوانین بین‌المللی شده است.
نوئرت تاکید کرد که مطابق قوانین داخلی آمریکا و لزوم آگاهی کنگره، تحریم‌های جدید ضدروسی از 22 اوت (31 مرداد) اجرایی می شود.
اسکریپال و دخترش چهارم مارس گذشته (13 اسفند 1936) بیهوش روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری انگلیس پیدا و به بیمارستان منتقل شده بودند.
گرچه آن‌ها پس از چند هفته بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شدند، اما این حادثه موجب ایجاد تنشی جدی در روابط میان روسیه با انگلیس و اتحادیه اروپا شد.
انگلیس آن زمان 23 دیپلمات روس را اخراج کرد و به پیروی از این کشور، آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا هم واکنش مشابهی نشان دادند. مسکو اما هرگونه دخالت در این حادثه را رد و لندن را به تخریب عامدانه روابط دو جانبه متهم کرده است.
وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه همزمان با تلاش‌های یک ماه اخیر دولت آمریکا برای بهبود روابط میان دو کشور صورت گرفته است.
آمریکا در چهار سال اخیر 54 بسته تحریم های اقتصادی و مالی علیه روسیه وضع کرده است. / ایرنا

کپی