اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

در برنامه باهمستان سینما عنوان شد: رسانه های سینمایی نبض تپنده سینما هستند

در برنامه باهمستان سینما عنوان شد: رسانه های سینمایی نبض تپنده سینما هستند

برنامه باهمستان سینما به مناسبت تقارن برنامه با روز خبرنگار میزبان "خسرو نقیبی"روزنامه نگار سینما و منتقد وفیلمنامه نویس، استاد عزیزالله حاجی مشهدی منتقد و مدرس سینما ، استاد پرویز جاهد منتقد وفیلمسازحاجی مشهدی،جاهد و نقیبی ؛ بود.برنامه با همستان سینما به تهیه کنندگی الهه بهبودی واجرای محمدرضا مقدسیان کارشناس سینما صورت گرفت.

ایران آنلاین /نقیبی در ابتدای گفتگو دررابطه یا گم شدن مفهوم روزنامه نگاری سینما توضیح داد:کار روزنامه نگاری سخت است وسواد لازم دارد.معمولا افرادی که سواد لازم را دارند در زمینه های دیگر مشغول به کار میشوند وسودای انجام امور دیگر را دارند .روزنامه نگاری سینما برای نسل جدید افتخار واتفاق نیست در حالیکه میدانیم خیلی مهم است.
وی در پاسخ به این سوال که کارکرد روزنامه نگاری سینما به طور خاص چیست ؟گفت:لازم است توضیح دهم خبرنگاری با روزنامه نگاری از هم تفیک شده اند.بخشی داریم در روزنامه برای مقاله وگزارش نویسی که لزوما کارخبرگیری در آن مطرح نیست در واقع نویسنده باید پیشینه وتوانایی لازم راداشته باشد .درمورد فیلم نوشتن نیاز به وقوف به مطلب پیش بینی وتحلیل داریم.معمولا نوشته هایی که توسط منتقدین عرضه می شود ،به دلیل اشراف بر مطلب کارهای خوب ومهمی محسوب می شود.
روزنامه نگار سینما در مورد ادامه کار در این عرصه وتغییر مسیر به سمت درآمد بیشتر ونقد کارها ادامه داد:
اسفند سال 92 تصمیم گرفتم روزنامه نگاری ونقد فیلم را کنار بگذارم وفیلم نامه نویسی را ادامه بدهم.ولی در اواسط سال 94 با دعوت فریدون جیرانی دبیرتحریریه هفته نامه سینما شدم ومسیر کاریم تغییر کرد .
همکاری با ایشان باعث شد چیزهای جدیدی یاد بگیرم چراکه ایشان یک تاریخ نویس سینما هستند .کار برای ایشان بسیار اهمیت داشت وروزنامه نگاری را خیلی جدی میگرفتند .به همین دلیل مطالب چاپ شدخیلی آموزنده بود ودذ مورد جزییات حرف میزد ومنبع خبری داشت که این موضوع برای تهییه مطلب در حال فراموشی بود.
این منتقد در مورد ویژگی کار با نسل جدید گفت :نسل جدیدی که وارد کار روزنامه میشوند ،این کار را به عنوان شغل می بینند تابه عنوان یک کار پرهیجان واز روی علاقه مندی .البته من پذیرفته ام که خاصیت این نسل همین است .
معمولا پیشینه وسواد لازم را برای انجام کار ندارند.غاطبه نسل جدیداین ویژگی را دارند اگر یک روزنامه نگار درمیان آنها راجع به سینما خوانده باشد پدیده استثنایی است.
اودر پاسخ به این سوال که فضای مجازی وژورنالیسم جدید الآن کجای جریان رسانه قرار دارد گفت:اگر از بالا نگاه کنیم ،
بحث روزنامه ها ورسانه های جدید وشبکه های اجتماعی  که در کل دنیا اتفاق افتاده باعث شده روزنامه نگاری خیلی
بی رمق وکم رنگ شود.فقط بعضی نکات مکتوب وتبدیل به سند میشود.اصل مطلب در فضای مجازی به صورت
آن لاین وبه روز اتفاق می افتد.مقاله های جدی در ماهنامه ها وفصلنامه ها وبعضی کتب منتشر می شود واین طرف فضای مجازی یک خطر بزرگ دارد ،آنهم دم دستی شدن است.
دلیل این اتفاق سادگی تولید است .آدم هایی که این کار را انجام میدهند تخصص وسواد لازم را ندارند .یکدفعه اتفاقی می افتد وجایی قرار میگیرند که نباید باشند.اگرانعطاف داشته باشند برای رعایت شرایط تازه شروع به یادگیری میکنند .
وی در مورد مزیت فضای مجازی نیز گفت :فقط به روز بودن میتواند مزیت باشد .اینکه مخاطبان بلافاصله در کوران ماجرا قرارمیگیرند وافرادی که در این فضا فعالیت میکنند به سواد نیاز ندارند.

همچنین حاجی مشهدی درابتدا درمورد چاپ نقد سینما در سالهای 84 تا 86 توضیح داد: منظم ترین دوره نقد در این سالها صورت گرفت. برای تهیه مطالب از طیف خاصی استفاده نمی شد واز تمامی دیدگاهها بهره مند میشدیم.
جاهد در مورد چگونگی شروع به نوشتن ادامه داد: بعد از گذراندن تحصیلات در دانشگاه تهران وفعالیت درتاتر ،تحصیلاتم درزمینه سینما باعث شد وارد حوزه نقد سینمایی شوم.
ترجمه گفت وگو ها اولین کارهایی بود که انجام میدادم بعد به گزارش نویسی جشنواره ها پرداختم ودر خارج از ایران نشریه سینما جشم را تولید کردم.مشهدی درپاسخ به این سوال که آیا قصد دارید مجموعه کارهای خود را چاپ کنید ؟
گفت: درخانه با انبوهی ازمجلات یا گزیده نقدها درکتابها مواجه بودم که برای نگهداری از آنها کتابخانه بزرگی باید فراهم می شد .این کار باعث شد از سال 47 کارهایم راورق بزنم وبرحسب تاریخ رده بندی کنم .به دلیل کم بودن حجم مطالب قبل از انقلاب کار را از دهه 60 جمع آوری کردم که چهارجلد کامل محسوب می شود .کار حروف چینی به پایان رسیده و منتظره حمایت های غیرمستقیم هستم. یک جلد هم ویژه ی سینمای جهان حاضر کردم که روی هم یک 5 جلدی برای خوانندگان فراهم می شود.
جاهد درباره  اثر خود توضیح داد: مجموعه نقد های دیروز و امروز سینمای ایران به نام "همچون در یک آینه " از نشر فراز امسال در نمایشگاه عرضه شد. یک جلد هم در مورد سینمای جهان که در حال انجام کارهای مربوط به چاپ آن هستم .

                                                                                               
 

کپی