اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

اوتاوا اخراج یک پناهجوی سعودی را به تاخیر انداخت

اوتاوا اخراج یک پناهجوی سعودی را به تاخیر انداخت

کانادا اخراج یک پناهجوی عربستانی را پس از درخواست کمیته حقوق بشری سازمان ملل به تاخیر انداخت.

ایران آنلاین / یک کمیته حقوق بشری سازمان ملل برای بررسی پرونده این مرد پناهجو که هویت او اعلام نشده است، فرصت بیشتری طلب کرد. این تاخیر در بحبوحه اختلافات دیپلماتیک میان کانادا و عربستان و پس از آنکه اوتاوا خواستار آزادی فعالان بازداشتی جامعه مدنی عربستان شد، به وجود آمد. ریاض، اوتاوا را به مداخله در امور داخلی خود متهم می‌کند.

وکیل این مرد عربستانی می‌گوید، موکلش اوایل امسال به همراه همسر و دو فرزندش در امتداد مرز کانادا با ایالات متحده حرکت کردند و این فرد درخواست پناهجویی انفرادی خودش را پس گرفت و به همین دلیل دستور اخراج او صادر شد. اما روز چهارشنبه در نامه‌ای از جانب کمیته حقوق بشری سازمان ملل از کانادا خواسته شد تا اخراج این مرد را تا زمان بررسی پرونده او به تعویق انداخته شود.

سخنگوی وزارت امنیت عمومی کانادا بدون ذکر جزئیات گفت کشورش به این کمیته فرصت داده است تا به پرونده این پناهجو نظر بیندازد. مشخص نیست که اخراج این پناهجو تا چه زمانی به تعویق بیفتد. او قرار بود چهارشنبه به سوی ریاض پرواز کند اما پس از این تصمیم به بیمارستان منتقل شد تا بابت "اختلال استرس" تحت نظر قرار بگیرد. کانادا در ۹ ماه نخست سال گذشته میلادی ۳۰ تبعه عربستان را اخراج کرد و ۲۱ تن دیگر را سال ماقبل آن اخراج کرده بود. کانادا سال گذشته با ۳۶۲ درخواست پناهندگی از عربستان موافقت کرد.  / ایسنا

کپی