اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

رکوردزنی زنان آمریکایی برای ورود به کنگره

رکوردزنی زنان آمریکایی برای ورود به کنگره

یک سال پس از به راه افتادن جنبش «من هم» MeToo و بی اعتمادی به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شمار زنانی که برای ورود به کنگره آمریکا وارد رقابت‌های ماه نوامبر می شوند، در حد بی‌سابقه ای افزایش یافته است.

ایران آنلاین /رشیده طلیب Rashida Tlaib که پس از پیروزی روز سه شنبه در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت میشیگان، نامزد این حزب برای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا شد، گفت: «انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور زنگ خطر را برای زنان سراسر کشور (آمریکا) به صدا درآورد».

وی که چهل و یک سال دارد و احتمالا اولین مسلمان و اولین آمریکایی فلسطینی تباری است که وارد کنگره امریکا می شود، روز چهارشنبه در گفتگو با شبکه سی.ان.ان گفت: «مثل این است است که ما به خود گفتیم: زمان ما فرا رسیده است، باید جلو برویم و نمی توانیم خارج از گود بمانیم. ما باید واقعا در انتخابات شرکت کنیم و بخواهیم جایگاهی در این میز (حکومت) داشته باشیم چون واضح است که همه چیز در حال فروپاشی است».

او تنها زنی نیست که تلاش می کند وارد کنگره شود. مرکز مطالعات اختصاصی«زنان آمریکا و سیاست» روز چهارشنبه با ابراز خرسندی اعلام کرد: «ما امسال رکود تعداد زنانی را که می خواهند به نمایندگی از احزاب بزرگ وارد مجلس نمایندگان شوند، شکستیم».

تاکنون این تعداد 167 زن بود. اما روز چهارشنبه این رکورد شکست و 185 زن نامزد ورود به مجلس نمایندگان آمریکا شدند و با ادامه انتخابات درون حزبی احتمال دارد این تعداد بازهم افزایش یابد.

قرار است در انتخابات 6 نوامبر آمریکا، 435 نماینده مجلس نمایندگان، 35 سناتور از 100 سناتور مجلس سنا و همچنین 36 فرماندار جدید ایالت‌های آمریکا انتخاب شوند.

نامزدهای زن از دیگر اقلیت‌های آمریکا هم مثل رشیده طلیب خود را آماده ورود به کنگره می کنند. الکساندریا اوکازیو کورتزAlexandria Ocasio-Cortez یکی از آنها است. وی که از اسپانیایی زبان‌های آمریکا است و فقط 28 سال دارد از زمان پیروزی غیرمنتظره‌اش در انتخابات درون حزبی ماه ژوئن در نیویورک، از چهره های بسیار مطرح جناح ترقی خواه حزب دموکرات شده است.

شاریس دیویدس Sharice Davids که یک وکیل زن جوان از بومیان سرخپوست آمریکا است هم روز سه شنبه در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان در ایالت کانزاس به پیروزی رسید.

دب هالند یکی دیگر از زنانی که از ایالت نیومکزیکو نامزد انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا شده است با ابراز خوشحالی از پیروزی خودگفت: «این روزی تاریخی برای زنان رنگین پوست و همه آمریکا است».

به گفته مرکز مطالعات زنان آمریکا و سیاست، تاکنون هیچ‌یک از زنان سرخپوست آمریکا وارد کنگره نشده اند.

از سوی دیگر انجمن مستقل «زنان باید مشارکت کنند» She Should Run, روز چهارشنبه در بحثی در توییتر زنان را به مشارکت بیشتر در این انتخابات دعوت و اعلام کرد حرکت سال 2018 زنان ادامه خواهد یافت. این انجمن نوشت: «شاهد خواهیم بود که در این حرکت در 20 آینده ادامه خواهد داشت چون دختران کوچک ما در حالی که رشد می کنند فکر می کنند آنها هم می توانند نامزد انتخابات شوند».  / باشگاه خبرنگاران

کپی