اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

اردوغان 2 نفر به گروه مشاوران خود افزود

اردوغان 2 نفر به گروه مشاوران خود افزود

دو نفر جدید به گروه مشاوران رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه افزوده شدند و تکلیف مدیران دو سازمان این کشور نیز مشخص شد.

ایران آنلاین /احکام صادره اردوغان برای انتصاب چند نفر از افراد در مناصب گوناگون دولتی در نشریه رسمی ترکیه منتشر شد که بر اساس آن 'سومیرا مروه قلیچ' و 'الیف اسن' به مجموعه مشاوران ریاست جمهوری ترکیه افزوده شدند.

روزنامه ینی شفق در خبری اعلام کرد که با تصویب اردوغان، پرفسور 'محمود اوزر' به معاونت وزارتخانه آموزش ملی و ریاست مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجویان و همچنین پرفسور مصطفی صفران به معاونت همین وزارتخانه و عضویت در شورای آموزش عالی منصوب شده اند.
به نوشته رسانه های ترکیه، همچنین اردوغان، انتصاب محمد هادی تونچ، آکیف اوزکالدی و مصطفی آکسو را به معاونت های وزارت جنگلداری و کشاورزی تایید کرد.
مردم ترکیه اوایل بهار سال گذشته طی یک همه پرسی به تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی رای دادند و در جریان انتخابات 24 ژوئن 2018(سوم تیرماه 1397) رجب طیب اردوغان به عنوان نخستین رییس جمهوری در نظام جدید انتخاب شد.
در انتخابات روز 24 ژوئن 2018(سوم تیرماه 1397) رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی و نامزد حزب عدالت و توسعه با کسب 26 میلیون و 330 هزار و 823 رای که معادل 52.59 درصد مجموع آرای انتخاباتی بود، به عنوان رییس جمهوری جدید ترکیه انتخاب شد.
بر اساس تغییرات 18 ماده قانون اساسی ترکیه که در فروردین ماه سال گذشته به تایید و تصویب مردم این کشور رسید، نظام حکومتی ترکیه پس از 95 سال، از سیستم پارلمانی به ریاستی تغییر پیدا کرده و با حذف پست نخست وزیری، رییس جمهوری منتخب به مدت پنج سال رییس دولت و مسئول کابینه خواهد بود.
در نظام جدید ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان هشت سازمان مستقل وابسته به نهاد ریاست جمهوری تشکیل داده و علاوه بر آن چهار دفتر ویژه زیر نظر رییس جمهوری نیز تشکیل شده و تمام امور مهم ترکیه از طریق این چهار دفتر پیگیری می شود.
همچنین در دوره جدید دولت ترکیه، 65 شورا، کمیته و کمیسیون موجود در ترکیه حذف شده و به جای آن 9 شورای تخصصی در حوزه های مختلف تشکیل شده است.   / ایرنا

کپی