اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

اپلیکیشنی که به خطبه‌ها در عربستان سعودی نمره خواهد داد

اپلیکیشنی که به خطبه‌ها در عربستان سعودی نمره خواهد داد

دولت عربستان سعودی در حال ساخت اپلیکیشنی است که خطبه‌های ارایه شده در مساجد را زیر نظر بگیرد. هدف ظاهرا این است که نمازگزاران و شنوندگان خطبه بدانند که خطیب مربوطه چه‌طور خطیبی است، خطبه‌اش کوتاه است یا زیاد طول می‌کشد.

ایران آنلاین / آن‌طور که روزنامه الوطن چاپ عربستان به نقل از عبدالطیف شیخ، وزیر امور اسلامی این کشور، اعلام کرده، اپلیکیشن موردنظر کیفیت و زمان خطبه‌ها را "به دقیقه و ثانیه" اندازه می‌گیرد.

از این گزارش نمی‌شود فهمید چه کسی مسئول نظارت است، اما به نظر می‌رسد مردمی که پای صحبت خطیب نشسته‌اند نیز می‌توانند به جنبه‌های مختلف کار او نمره بدهند.

به گزارش بی بی سی، دولت عربستان سعودی مدتی است به دنبال اصلاح آموزه‌های مذهبی است. یکی از بحث‌های طرح‌شده در این راستا، یک‌پارچه کردن محتوای خطبه‌هاست، به نحوی که مردم را از افکار "وارداتی، جانب‌دارانه، یا برگرفته از اخوان المسلمین" برحذر بدارد.


به گزارش روزنامه الوطن، وزیر امور اسلامی عربستان سعودی گفته مذهب جای "دستکاری کردن ذهن مردم نیست" و نباید طوری باشد که "امنیت و ثبات کشور را به خطر بیاندازد".

حکومت عربستان سعودی سال ۲۰۱۴ اخوان المسلمین را سازمان تروریستی اعلام کرد.

چند روز پیش از آنکه خبر اپلیکیشن نمره دادن به خطیبان منتشر بشود، روزنامه اینترنتی سبق از تولید اپلیکیشن دیگری خبر داده بود که شهروندان عربستان می‌توانند با آن به دولت بابت خدماتش در حوزه‌های مختلف از بهداشت گرفته تا ورزش و سرگرمی نمره بدهند.

در شرح این اپلیکیشن (به نام "وطنی") آمده: "شهروندان، کسانی که مقیم‌اند یا به عربستان سفر کرده‌اند می‌توانند خدمات عمومی را ارزیابی کنند و متناسب با رضایت‌شان نمره بدهند و به دولت برای بهبود خدمات عمومی کمک کنند".


ظاهرا کاربران این اپلیکیشن می‌توانند به نهاد سازنده این برنامه، یعنی مرکز ملی سنجش عملکرد نهادهای عمومی، هم نمره بدهند. کل این پروژه بخشی از برنامه گردآوری داده از مردم است که دولت عربستان می‌گوید "به تصمیم‌گیرندگان کمک خواهد کرد درست تصمیم بگیرند/ 

کپی