اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

پرتغال همچنان در آتش می سوزد

پرتغال همچنان در آتش می سوزد

آتش سوزی های گسترده در جنوب پرتغال که از پنج روز پیش آغاز شده است، با وجود تلاش های بیش از یکهزار آتش نشان برای اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

ایران آنلاین /به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، با نزدیک شدن آتش به شهر توریستی 'مونچیک' در جنوب پرتغال، این شهر خالی از سکنه شده است.
سازمان حفاظت مدنی پرتغال با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر تخیله فوری روستاهای اطراف، خواستار افزایش کمک های دولتی برای خاموش کردن این آتش شد.
آتش سوزی تاکنون بیش از 35 زخمی بر جای گذاشته که وضعیت جسمی چند تن از آنها بسیار وخمی اعلام شده است.
این حادثه از روز جمعه آغاز شده و در حال حاضر بیش از یکهزار مامور آتش نشانی، بیش از 200 نیروی ارتش با استفاده از 300 دستگاه خودروی نظامی 19 فروند هواپیمای آب پاش تلاش می کنند آتش را خاموش کنند.
بر اساس این گزارش، این آتش سوزی از روز جمعه در منطقه «آلگاروه» در جنوب پرتغال که منطقه ای محبوب برای گردشگران است، آغاز شده است.
آتش سوزی در پرتغال در حالی روی داده که موجی از گرمای شدید سراسر اروپا را فرا گرفته و حاصل آن خشکسالی و آتش سوزی از یونان تا سوئد بوده است.
شدیدترین خشکسالی در دهه های اخیر، رودخانه های هلند را خشک کرده و بر رشد محصولات کشاورزی در آلمان تاثیر منفی گذاشته است. گرمای شدید هوا و کاهش بی سابقه بارندگی در آلمان، زمین های زراعی این کشور را به زمین های خشک و بی آب و علف تبدیل کرده و ضرر میلیاردی به بار آورده است. همچنین مزارع گندم در سراسر شمال اروپا از بین رفته و بهای این محصول را افزایش داده است.
یونان نیز به تازگی صحنه آتش سوزی های گسترده ای بود، به طوری که بیش از 90 تن در جریان آن جان باختند. آتش سوزی در یونان، از روستای «ماتی» واقع در ساحل شرقی منطقه «آتیکا» که در 29 کیلومتری شرق شهر آتن پایتخت این کشور قرار دارد، آغاز شد و مناطق دیگر را در برگرفت.
مقام های یونانی آغاز سه آتش سوزی در سه نقطه مختلف به طور همزمان را مشکوک خوانده و نگرانی خود را از احتمال عمدی بودن آن ابراز داشته اند، اما تاکنون فرد یا افرادی مسئولیت آتش سوزی را برعهده نگرفته و بازداشت نشده اند./ایرنا

کپی