اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

وزیرخارجه کانادا گفتگوهای مفصلی با همتای سعودی خود داشت

وزیرخارجه کانادا گفتگوهای مفصلی با همتای سعودی خود داشت

«جاستین ترودو» اختلافات اخیر با ریاض را «تفاوت نظر دیپلماتیک» توصیف کرده و از تماس تلفنی طولانی مدت «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا با همتای سعودی‌ خود برای رفع تنش‌ها خبر داد.

ایران آنلاین /نخست وزیر کانادا از تماس تلفنی طولانی مدت وزیر خارجه این کشور با همتای سعودی خود برای رفع تنش ها خبر داد.

 نخست‌وزیر کانادا بامداد پنجشنبه اعلام کرد علیرغم تنش‌های دیپلماتیک ایجاد شده با عربستان سعودی، به فشار علیه این رژیم در حوزه آزادی‌های مدنی ادامه خواهند داد.

وی گفت: ما همچنان به گفتگوهای خود با دولت عربستان سعودی ادامه می دهیم. وزیر امور خارجه دیروز گفتگوهای مفصلی با وزیر خارجه عربستان داشته است. گفتگوهای دیپلماتیک ادامه پیدا می کند اما همانطور که وزیر خارجه گفت و من هم تکرار می کنم کانادا به قدرت و به طور شفاف چه به طور علنی و چه در نهان در رابطه با مسئله حقوق بشر مواضع خود را بیان می کند.

ترودو افزود: ما همچنان به گفتگوهای خود با عربستان سعودی ادامه می دهیم. ما به اهمیت آنها در سراسر جهان احترام گذاشته ایم. ما این موضوع را تایید می کنیم که آنها در برخی از مسائل مهم پیشرفت هایی داشته اند. ما در حال حاضر همچنان به طور شفاف و به صراحت و هر زمانی که لازم باشد درباره مسائل مربوط به حقوق بشر در کشورمان و در سراسر جهان صحبت می کنیم.

گفتنی است که در پی خشم عربستان از انتقادهای کانادا به وضعیت حقوق بشر در عربستان، ریاض در اقدامی فوری سفیر کانادا را از خاک خود اخراج کرد و سفیر خود را از کانادا فرا خواند.

عربستان همچنین از دانشجویان بورسیه دولتی این کشور خواسته ظرف یک ماه آینده به عربستان بازگردند و تأکید کرده است که این دانشجویان به دانشگاه های دیگری اعزام خواهند شد.

عربستان برنامه مداوای بیماران خود در کانادا را نیز متوقف کرده و پروازهای خطوط هوایی عربستان به تورنتو و برعکس را به حالت تعلیق در آمده است.  / مهر

کپی