اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

محوریت بخش خصوصی

محوریت بخش خصوصی
سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی

در طرح جامع شهر تهران پیش‌بینی شده بود که 7 طرح جامع موضوعی برای تهران برنامه‌ریزی شود که یکی از آنها طرح جامع فضاهای فرهنگی تهران بود.

ایران آنلاین /سال 85 با سفارش شهرداری تهران و همکاری کارشناسانی که سال‌ها سابقه مدیریت فرهنگی در مدارج عالی در وزارت ارشاد داشتند این طرح به سرانجام رسید و مراحل تصویب را طی کرد. یکی از مواردی که در این طرح پیش‌بینی شد این بود که در شهر تهران از آنجا که پایتخت فرهنگی- هنری کشور نیز هست بر اساس سابقه تاریخی فعالیت‌های فرهنگی در مناطق این شهر، محورهایی را فراهم کنیم تا درمقیاس ملی و کلانشهری فضای فعالیت برای آن رشته فراهم شود.  به‌عنوان مثال از تئاتر شهر تا تالار وحدت برای محور نمایش و موسیقی پیش‌بینی شده بود و از موزه هنرهای معاصر تا فرهنگستان هنر برای محور هنرهای تجسمی، خیابان منوچهری، ارباب جمشید و سی تیر برای محور سینما و جلوی دانشگاه و خیابان کریمخان برای محور کتاب پیش‌بینی شده بود. 

راه‌اندازی راسته‌های فرهنگی خوب است اما اگر قرار است کاری در این خصوص انجام شود بهتر است به همان مطالعات و برنامه‌های قبلی مراجعه شود البته که آن طرح نیازمند به روزرسانی است اما این گونه نباشد که فقط روی ذوق و سلیقه محورهایی را انتخاب کنند. 
نیرو و سرمایه بسیاری صرف آن برنامه جامع شده و مراحل تصویب را هم طی کرده است. این طرح در اختیار شرکت توسعه فضای فرهنگی است و مراجعه به آن می‌تواند راهنمای خوبی باشد برای کار بسیار پسندیده‌ای که قرار است با همت شهرداری و شورای شهر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید بخورد. 
یکی از نکات مهم مطالعاتی در این محورها دارا بودن ظرفیت بالقوه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بود و در نتیجه لازم نبود که صرفاً به سرمایه شهرداری و دولت تکیه شود و کل این محور توسط فعالیت‌های بخش خصوصی زنده می‌شود.
کپی