اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

عمل جراحی کیسه صفرا در بین خانم‌ها بسیار شایع است

عمل جراحی کیسه صفرا در بین خانم‌ها بسیار شایع است

یکی از جراحی های رایج این روزها بین ما ایرانیان، جراحی کیسه صفرا است.

ایران آنلاین / کیسه صفرا یک عضو گلابی شکل است که در سمت راست و بالای شکم زیر لوب راست کبد قرار گرفته است این عضو در بدن نقش مهمی را ایفا می کند که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا و به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد شده که در مواقعی نیز برای درمان حتما نیاز به انجام دخالت جراحی جود دارد.

عمل جراحی کیسه صفرا بطور کلی به دو روش باز و لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود.

در روش باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ ها خارج می‌شود. در روش لاپاراسکوپی چند سوراخ کوچک حدود 5/1-1 سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود.

عمل جراحی کیسه صفرا خصوصاً در بین خانم‌ها بسیار شایع است و با انجام این عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می‌شود.

چند عامل وجود دارند که معمولا پزشکان را مجاب به عمل جراحی کیسه صفرا می‌کنند، از مهم ترین این عوامل می‌توان به (التهاب کیسهٔ صفرا) – تومور کیسهٔ صفرا - پارگی کیسه در اثر وارد شدن ضربه و تروما – ناهنجاری‌های مادرزادی - سنگ صفرا را نام برد.

پس از جراحی کیسه صفرا اما بیمار به مراقبت و رژیم های متنوعی احتیاج دارد، خوردن ویتامین کا، جذب و دفع به موقع ادرار و مدفوع، نخوردن غذاهای کربوهیدرات دار و پرچرب، کنترل تب های احتمالی و خوردن خوراکی هایی که از نفخ شکم جلوگیری کند.

در پایان باید گفت جراحی و برداشتن کیسه صفرا عارضه ی خاصی ندارد و بعد از برداشتن کیسه صفرا صفرای مازاد به جای انبار شدن در کیسه صفرا مستقیما به داخل روده ریخته می شود که این اقدام گاهی بعد از عمل تا مدتی بیمار را دچار اسهال می کند که این مشکل نیز موقتی است و بهبود می یابد./ خبرفوری

کپی