اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور خبر داد:

پیش نویس لایحه قانون سازمان‌های مردم نهاد در انتظار تایید دولت

پیش نویس لایحه قانون سازمان‌های مردم نهاد در انتظار تایید دولت

کمال اکبری، معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور ضمن اشاره به اینکه بیش از یک میلیون نفر عضو سازمان های مردم نهاد هستند به قانون سازمان های مردم نهاد نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌نویس لایحه قانون سازمان‌های مردم نهاد به هیات دولت ارائه شده است و امیدواریم پس از تصویب به مجلس ارائه شود.

ایران آنلاین / کمال اکبری در نشست خبری که به مناسبت هفته مشارکت‌های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد با حضور خبرنگاران در وزارت کشور برگزار شد ضمن تبریک روز خبرنگار و مصادف شدن آن با هفته مشارکت‌های اجتماعی، گفت: مشارکت اجتماعی یکی از مهمترین و محوری ترین نیازهای هر جامعه است و توسعه اجتماعی مستلزم حضور مردمی و ظرفیت‌های مردمی است همچنین سازمان‌های مردم نهاد بهترین قالب برای مشارکت های اجتماعی هستند.

وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد به دلیل اینکه از بدنه اصلی جامعه‌اند آگاهترین افراد به نیازهای جامعه بوده و بدون داشتن تقاضا و مطالبات مالی به صورت داوطلبانه در جامعه خدمت‌رسانی می‌کنند.
معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد متنوعی در حوزه اجتماعی و کاهش کنترل آسیب‌های اجتماعی داریم، گفت: همچنین سازمان‌های مردم نهادی نیز در حوزه‌های محیط زیست، بهداشت، سلامت، امور ورزشی و فرهنگی و حمایتی نیز داریم.
به گفته وی، در سطح کشور در حال حاضر نزدیک به ۱۴ هزار سازمان مردم نهاد و موسسه وجود دارد که در حوزه اجتماعی فعال هستند و بیش از ۸۰ درصد این سازمان‌های مردم نهاد فعال و ۱۴ درصد یا غیر فعال‌اند یا فعالیت اندکی دارند که امیدواریم همه سازمان‌ها حضور و فعالیت خوب و موثری داشته باشند
اکبری با اشاره به اینکه وزارت کشور مسئولیت‌هایی در حوزه سمن‌ها و ساماندهی آنها بر عهده دارد، گفت: یکی از این وظایف تسهیل صدور پروانه تاسیس سمن ها و همچنین ایجاد کارگروه مشارکت های اجتماعی در ذیل شورای اجتماعی کشور است که در این کارگروه هم افزایی و همکاری سازمان و دستگاه‌ها در حوزه مشارکت اجتماعی انجام میشود
معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اقدامات انجام شده در حوزه سازمان های مردم نهاد
از سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت :یکی از مطالبات سمن ها و یکی از اقدامات انجام شده داشتن قانون بود که این قانون بتواند همه حوزه‌های سمن ها را شامل شود و اداره کند که در این راستا پیش‌نویس لایحه قانون با کمک سازمان‌های مردم نهاد انجام شد و بعد از انجام کارهای کارشناسی آن این پیش‌نویس به هیات دولت ارائه شد که امیدواریم بعد از تصویب در در هیات دولت به مجلس ارائه و به سرعت نیز بررسی شود تا به خواسته مهم سازمان‌های مردم‌نهاد پاسخ خوبی داده شود.
اکبری اضافه کرد: مهمترین کار دیگری که از ابتدای امسال انجام شد توسعه حضور سازمان‌های مردم نهاد در تأمین حقوق شهروندی است و بر اساس توافق‌نامه‌ای که سازمان امور اجتماعی کشور با سازمان اداری استخدامی انجام داده سازمان‌های مردم نهاد بر چگونگی تامین حقوق شهروندی در دستگاه‌های اداری نظارت می‌کنند که شیوه نامه اجرایی آن نیز ابلاغ شده است. همچنین انتخابات نمایندگان سازمانهای مردم نهاد نیز اواخر امسال انجام می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: از مهمترین کارهایی که در سال گذشته پیگیری شد و امسال نیز اجرا می‌شود حضور سمن ها در مداخلات اجتماعی است که این سمن ها در حوزه اجتماعی ورود کنند و به ایجاد نشاط و امید و کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی بپردازند در این راستا نیز از ۶۰۰ طرح و پروژه در قالب کاهش کنترل آسیب‌های اجتماعی حمایت کردیم البته طبق قانون هیچ کمکی به عنوان کمک به سمن ها وجود ندارد و حمایت‌های ما در قالب انجام پروژه های مشترک با سازمان های مردم نهاد بوده است.
معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور افزود: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده آموزش و توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد بود  که این سازمان ها از حقوق و کارهای تخصصی خود آگاه شوند و بیش از 3000 سازمان مردم نهاد آموزش دیدند که امیدواریم این اقدام امسال هم ادامه پیدا کند البته نیازمندیم سازمان های مردم نهاد در شروع کار مورد آموزش قرار گیرند و برخی از سازمان‌های مردم نهاد با رویکرد آموزشی ایجاد شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهارکرد: یکی از محوری ترین کارهایی که مورد توجه ما است ضرورت حضور سازمان های مردم نهاد در امور بین المللی و همکاری های خارج از کشور است که این امر در حال حاضر در قالب انجمن‌های بین المللی و انجمن‌های دوستی در حال انجام است و امیدواریم سازمان‌های مردم‌نهاد پذیرایی هیات های مردمی از کشورهای مختلف باشند؛ البته در این امر نیز وزارت خارجه با ما همکاری می کند. همچنین نزدیک به۶۰ سازمان مردم نهاد مقام مشورتی بین المللی دریافت کردند و امیدواریم سازمان های مردم نهاد کشور، هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی اثرگذار باشند.
وی در ادامه صحبت هایش افزود: بیش از یک میلیون نفر عضو سازمان های مردم نهاد هستند و فعالیت می‌کنند. بنابراین تقاضا می‌کنم که سازمان‌های مردم‌نهاد توجه بیشتری به حوزه و مسائل اجتماعی داشته باشند و همچنین به کمک سیستم های اجرایی و مدیریتی بیایند از طرفی از مردم نیز درخواست می‌کنم با سازمانهای مردم نهاد در ارتباط باشند؛ زیرا سازمان های مردم نهاد انحصاری نیستند و مردم می‌توانند در هر حوزه که علاقه دارند حضور پیدا کرده و فعالیت کنند البته از سازمانهای مردم نهاد نیز خواهش دارم که جذب اعضا را بیشتر کنند و اعضای خود را محدود به تعداد اندکی نکنند باید شاهد باشیم که در سال‌های آینده تعداد بیشتری عضو سازمان های مردم نهاد هستند.

اکبری در پایان صحبت‌هایش با اشاره به اینکه از سازمان های مردم نهادی که به شکل قانونی مجوز گرفته باشند حمایت می‌کنیم، گفت: سازمان های مردم نهاد نباید ابزار سیاسی شوند./ ایسنا

کپی