اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

بیانیه دولت مستعفی یمن درباره بحران روابط میان کانادا و عربستان

بیانیه دولت مستعفی یمن درباره بحران روابط میان کانادا و عربستان

وزارت خارجه دولت مستعفی یمن اظهارات اخیر کانادا درباره فعالان جامعه مدنی در عربستان را محکوم و آن را "دخالتی آشکار و غیر قابل قبول" در روابط میان کشورها دانست.

ایران آنلاین /وزارت خارجه دولت مستعفی یمن از اقدام عربستان در خصوص اخراج سفیر کانادا حمایت کرده و اظهارات اوتاوا را "مداخله" در امور داخلی ریاض عنوان کرد.

وزارت خارجه یمن در بیانیه مطبوعاتی نسبت به موضع‌گیری "غیرمسؤولانه و مداخله غیر قابل قبول" کانادا در امور داخلی عربستان ابراز تاسف کرد.

پیشتر کانادا نسبت به بازداشت فعالان مدنی در عربستان ابراز نگرانی کرده و از ریاض خواسته بود فورا آنها را آزاد کند.

این وزارت‌خانه تاکید کرد، دولت مستعفی یمن در کنار عربستان برای مقابله با هر نوع مداخله خارجی در امور داخلی آن یا خدشه‌دار کردن حاکمیت ارضی این کشور ایستاده است.

این وزارت‌خانه اعلام کرد، باید به قوانین، سازمان‌ها و اقدامات قضایی عربستان در روابط بین‌المللی احترام گذاشت و در امور آن مداخله نکرد.

طبق اعلام وزارت خارجه یمن، این "حق مطلق" عربستان است که برای "تضمین صلح اجتماعی و مبارزه با جنایت‌ها" اقداماتی را اتخاذ کند و برای حفاظت از امنیت کشور و سلامت شهروندانش از اقدامات "سازنده" خود حمایت کند.

عربستان روز یکشنبه سفیر کانادا در این کشور را شخصی نامطلوب خواند و ۲۴ ساعت به او فرصت داد تا ریاض را ترک کند. در همین حال، وزارت امور خارجه عربستان سفیر خود در کانادا را به ریاض فراخوانده است.

دستگاه دیپلماسی عربستان در بیانیه خود اعلام کرد، علاوه بر تعلیق روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، این حق را برای خود محفوظ می‌داند که دست به اقدامات مضاعفی بزند.  / ایسنا

کپی