اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

جزئیات پاسخ وزیر دادگستری درباره « تداوم حصر» / مجلس قانع شد / علی مطهری : قانع نشدم

جزئیات پاسخ وزیر دادگستری درباره « تداوم حصر» / مجلس قانع شد / علی مطهری : قانع نشدم

در جریان رای‌گیری برای سوال از وزیر دادگستری، جواد کریمی قدوسی شعار مرگ بر فتنه‌گر سر می‌داد و نمایندگانی مثل حاجی دلیگانی و کوچکی‌نژاد نیز درخواست تذکر داشتند

ایران آنلاین /   سوال علی مطهری از وزیر دادگستری درباره علت ادامه حصر موسوی و کروبی در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس قرار گرفت که پس از طرح سوال مطهری و توضیحات وزیر دادگستری، این سوال به رای مجلس گذاشته شد.

در ادامه نمایندگان با ۹۵ رای موافق، ۹۵ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر پاسخ‌های وزیر دادگستری را قانع‌کننده دانستند.

در جریان رای‌گیری برای سوال از وزیر دادگستری، جواد کریمی قدوسی شعار مرگ بر فتنه‌گر سر می‌داد و نمایندگانی مثل حاجی دلیگانی و کوچکی‌نژاد نیز درخواست تذکر داشتند. همچنین محمدجواد ابطحی با فریادهای خود با طرح این موضوع در مجلس مخالفت می‌کرد.

 حصر ارتباطی به دادگستری ندارد

به گزارش ایرنا، «علیرضا آوایی» برای پاسخ به سوال علی مطهری نماینده تهران در خصوص علت ادامه حصر «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» در جلسه علنی امروز - سه‌شنبه - مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

وزیر دادگستری درپاسخ به این سوال اظهار داشت: رییس شورای عالی امنیت ملی در سال 89 در این باره تصمیمی گرفت که اجرایی شد و طبق اصل 176 قانون اساسی این مصوبه به مرحله اجرا در آمد.
آوایی ادامه داد: سوال من از سوال کنندگان این است که پاسخگویی درباره این سوال مطابق با کدام مستند از وظایف وزیر دادگستری است، وزیر دارای کدام اختیار درباره مصوبات شورای عالی امنیت ملی است که با توجه به آن اختیار مواجهه با تکلیف مسئولیت شود.
وی تاکید کرد: با وجود این که درخصوص مسائل کشور اعتقادی به فرافکنی ندارم و مشی من نیز این نبوده ، معتقدم ما باید با احساس مسئولیت بارهای زمین مانده را برداریم.
وزیر دادگستری یادآور شد: درباره سوال مطرح شده باور حقوقی و قانونی من این است که وزیر دادگستری در این خصوص مواجهه با تکلیف نیست چون در این باره اختیاری ندارد.
آوایی ادامه داد: زمانی که این سوال مطرح شد آنچه که وظیفه وزیر دادگستری است، انجام وظیفه شد یعنی سوال را برای قوه قضاییه فرستادم و در قوه قضاییه استان تهران منعکس شد پاسخی که مکتوب به دست من رسید، این بود که موضوع جزو مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و ارتباطی به دادگستری ندارد.
وی افزود: من به عنوان رابط سه قوه وظیفه را انجام دادم ولی آنان گفتند که به وزارت دادگستری ربطی ندارد.
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: نیازی نیست برای مسائل مختلف کشور از رهبر معظم انقلاب هزینه کنیم.

**نمایندگان از پاسخ های وزیر دادگستری قانع شدند
پس از پاسخ های وزیر دادگستری علی مطهری نماینده مردم تهران اعلام کرد که از پاسخ های وزیر دادگستری قانع نشده و آن را به رای مجلس گذاشت.

نمایندگان مجلس نیز با 95 رای موافق، 95 رای مخالف و 15 رای ممتنع ازمجموع 233 نماینده حاضر با سوال علی مطهری مخالفت و اعلام کردند که پاسخ وزیر دادگستری قانع کننده بود و موضوع حصر را خارج از اختیارات این وزیر دانستند./ 

کپی