اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

روزنامه‌ای که رئیس جمهور آمریکا را برکنار کرد

روزنامه‌ای که رئیس جمهور آمریکا را برکنار کرد
میثم لطفی خبرنگار

روزنامه «واشنگتن پست» همواره از معتبرترین نشریات جهان بود و بین سال‌های 1972 تا 1975 میلادی پرونده «رسوایی واتِرگِیت» را رقم زد. این اتفاق مجموعه‌ای از وقایع بود که در دوره زمانی یاد شده در یکی از هتل‌های شهر واشنگتن با همین نام اتفاق افتاد

ایران آنلاین /واشنگتن پست» بزرگترین و پرتیراژ‌ترین روزنامه پایتخت آمریکا یکی از مهم‌ترین روزنامه‌های این کشور محسوب می‌شود و از آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نشریات کاغذی جهان هم یاد می‌کنند. این روزنامه سال 1877 میلادی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و برای دوره زمانی بیش از 80 سال در تصاحب یکی از سرشناس‌ترین خانواده‌های آمریکایی یعنی گراهام بود.

 

«واشنگتن پست» در طول یک و نیم قرن فعالیت‌های خود فراز و نشیب‌های فراوان را پشت‌سر گذاشت و سال 1933 میلادی به دنبال بروز مشکلات مالی فراوان در حراج ورشکستگی به «ائوجین میِر» رئیس هئیت مدیره وزارت خزانه‌داری آمریکا فروخته شد. در سال 1946 میلادی داماد آقای مِیِر شخصی با نام «فیلیپ گراهام» بود که با خرید امتیاز روزنامه توانست سکان این نشریه مهم را در دست بگیرد. پس از آنکه «فیلیپ گراهام» سال 1963 میلادی از دنیا رفت، مدیریت روزنامه در اختیار دختر او قرار گرفت و این سمَت به صورت موروثی ادامه پیدا کرد تا سرانجام در سال 2013 میلادی «جِف بیزاس» ثروتمندترین مرد جهان که مدیریت فروشگاه آنلاین آمازون را هم در دست دارد با پرداخت 250 میلیون دلار پول نقد صاحب «واشنگتن پست» شد.

روزنامه «واشنگتن پست» همواره از معتبرترین نشریات جهان بود و بین سال‌های 1972 تا 1975 میلادی پرونده «رسوایی واتِرگِیت» را رقم زد. این اتفاق مجموعه‌ای از وقایع بود که در دوره زمانی یاد شده در یکی از هتل‌های شهر واشنگتن با همین نام اتفاق افتاد و پس از انتشار اخبار مستند در «واشنگتن پست»، کنگره تصمیم گرفت «ریچارد نیکسون» رئیس جمهور وقت ایالات متحده را استیضاح و برکنار کند.

«واشنگتن پست» که سال 1971 میلادی سهام خود را به صورت عمومی وارد بازار بورس کرد، زیرمجموعه‌های فراوانی را هم در اختیار گرفت که از جمله آنها می‌توان به مرکز فرستنده تلویزیونی محلی، شرکت خدمات تلویزیونی، موسسه آموزش رسانه و چندین شرکت دیگر اشاره کرد.

این روزنامه که به صورت ویژه بر حوزه سیاست تاکید دارد با شعار «دموکراسی در تاریکی می‌میرد» به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و تاکنون موفق به دریافت 47 جایزه بین‌المللی شده است. تیراژ این نشریه در روزهای عادی 474 هزار نسخه و در شنبه هر هفته 838 هزار نسخه اعلام شده است و حدود 740 نویسنده برای آن کار می‌کنند.

کپی