اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

مدودف: ناتو، مسکو را یک رقیب بالقوه تلقی می‌کند

مدودف:  ناتو، مسکو را یک رقیب بالقوه تلقی می‌کند

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در مصاحبه‌ای با روزنامه کومرسانت گفت: صرف نظر از هر چیزی که همکاران ما در این ائتلاف بگویند کشورهای ناتو همچنان روسیه را یک رقیب بالقوه در نظر می‌گیرند و کاملا واضح است که قابلیت‌های نظامی آنها از جمله سلاح‌های سه گانه هسته‌ای آنها روسیه را هدف می‌گیرند.

ایران آنلاین /دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه اظهار کرد، ناتو، مسکو را یک رقیب بالقوه تلقی می‌کند و قابلیت‌های نظامی این ائتلاف از جمله سلاح‌های هسته‌ای آن روسیه را هدف گرفته‌اند.

مدودف تاکید کرد: این درباره سلاح‌های غیرهسته‌ای و سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی ناتو که به مجرد استقرار در نزدیکی مرزهای روسیه نقش سلاح‌های راهبردی را پیدا می‌کنند نیز مرتبط است.

به گفته مدودف این قابلیت‌ها می‌توانند ویرانگری عظیم در پی داشته باشند اما گفت روسیه باید در نظر بگیرد که چطور با این سلاح‌ها مقابله کند.

در عین حال نخست وزیر روسیه تاکید کرد: در صورتی که واشنگتن تمایل خود را برای ازسرگیری روابط نشان دهد، کشورش آماده همکاری با آمریکا است.

او تصریح کرد: این در هنوز باز است. به ویژه آنکه باید به خاطر داشت کسی که کمپین تحریم‌ها، محدودیت‌های مختلف، اخراج دیپلمات‌ها،‌ تحمیل تدابیر اقتصادی و ... را آغاز کرد ما نبودیم. این آمریکا است که می‌تواند حرکتی انجام دهد که به موجب آن نشان دهد خواهان ازسرگیری روابط است و ما برای این آماده هستیم.

نخست وزیر روسیه گفت: ابتکار امضای معاهده امنیت اروپا می‌تواند به جریان بیفتد اما برای آن اراده سیاسی لازم است.

نخست وزیر روسیه اظهار داشت: هرچیزی قابل احیای دوباره است اما برای آن یک اراده نیاز است.

در ژوئن ۲۰۰۸ مدودف که در آن زمان رئیس‌جمهور روسیه بود پیشنهاد توسعه یک توافق امنیتی جدید میان روسیه،‌ اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان پیمان امنیت مشترک را داد اما هنوز چنین معاهده‌ای امضا نشده است.  / ایسنا

کپی