اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

علی تاجرنیا:

درخواست مذاکره ترامپ از موضع قدرت نیست/ عقلای کشور شرایط کشور را بسنجند

درخواست مذاکره ترامپ از موضع قدرت نیست/ عقلای کشور شرایط کشور را بسنجند

فعال سیاسی اصلاح‌طلب: مهمترین مسئله فعلی که باید آقای روحانی برای آن اقدام عاجل کنند، مسئله سیاست خارجی و رفع تنشی است که بین ما و آمریکا شکل گرفته است/ نمی‌توانیم آمریکا را دست کم بگیریم

ایران آنلاین عده‌ای برای برون‌رفت از وضع فعلی پیشنهاد ترمیم کابینه و مدیران را می‌دهند و عده‌ای دیگر معتقدند ریشه مشکلات ما در اقتصاد نیست و بحثی سیاسی است. در این راستا علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است مشکلات اقتصادی کشور و وضعیت کنونی معلول عوامل متعددی است؛ او به «اعتماد آنلاین» گفته که  بخشی از مشکلات در حوزه اقتصادی  به تصمیمات غلطی که در دولت‌های نهم و دهم گرفته شد، بر می‌گردد که آثار آن تا کنون باقی است. بخش عمده‌ای از آن برمی‌گردد به تحریم‌ها و فضایی که بعد از برجام انتظار داشتیم به وجود بیاید اما به وجود نیامد. بخش دیگر هم در حوزه سیاسی و اجتماعی است و عدم اعتماد مردم به دولت که بخش عمده‌ای از رفتارهای هیجانی را در حوزه اقتصاد دامن می‌زند و متاسفانه بعضاً هم قابل کنترل نیست.

 

این نماینده مردم مشهد در مجلس ششم در ادامه افزود: برای اینکه بتوانیم مشکلات را حل کنیم طبیعتاً نیازمند این هستیم که متناسب با اینکه چه عواملی در معضلات ما دخالت دارد به راهکارها بپردازیم. به عنوان مثال با توجه به اینکه خروج آمریکا از برجام و قطبی شدن رابطه ما و آمریکا بیش از گذشته دلیل عمده مشکلات اقتصادی است طبیعتاً بایستی تدبیر لازم در مورد کند کردن تحریم‌های آمریکا شکل بگیرد.

 

او عنوان کرد: در حوزه اقتصادی بخشی از مشکلات به دلیل عملکرد مدیران اقتصادی است. بخشی از شرایط امروز ما قابل پیش‌بینی بوده است و بارها و بارها رئیس‌جمهور، معاونان و سایر دولت‌مردان اقتصادی می‌گویند ما برای این شرایط فکر کرده‌ایم اما وقتی مردم مشاهده می‌کنند که شرایط به صورت افسارگسیخته تغییر می‌کند و دولت هم عملاً هیچ اقدام جدی‌ای انجام نمی‌دهد طبیعتاً انتظار این است که در حوزه مدیران اقتصادی هم تغییراتی صورت بگیرد و افرادی که کارآمدی بیشتری دارند، جایگزین شوند. وقتی اقتصاد ما بیمار است مجموعه عواملی در این بیماری تاثیر داشته و برای اینکه بتوانیم اقتصاد را از این وضعیت دربیاوریم نیازمند تغییرات گسترده هستیم. من فکر می‌کنم خواسته مجلس از دولت برای ترمیم کابینه خواسته به‌جایی است. گرچه فقط تغییر مدیران نمی‌تواند راهگشا باشد اما قطعاً این موضوع موثر خواهد بود.

 

تاجرنیا درباره مهم‌ترین کاری که باید روحانی انجام دهد، گفت: مهمترین مسئله فعلی که باید آقای روحانی برای آن اقدام عاجل کنند، مسئله سیاست خارجی و رفع تنشی است که بین ما و آمریکا شکل گرفته است. آمریکا یک مولفه‌ تاثیرگذار در حوزه مسائل اقتصادی است و اگر ما می‌خواهیم که اوضاع اقتصادی خود را به طور جدی جلو ببریم نمی‌توانیم که تاثیرگذاری آمریکا را در نظر نگیریم؛ این به معنای مرعوب شدن نیست اما باید بدانیم که اگر قرار است مستقل از بازار جهانی و اقتصاد حاکم بر آن حرکت کنیم باید بسترهای لازم برای آن را فراهم می‌کردیم.

 

او در ادامه گفت: هنوز تحریم‌ها شروع نشده و آثار خروج آمریکا از برجام و طرح این تحریم‌ها باعث التهاب در اقتصاد ما شده است. این موضوع نشان‌دهنده این است که ما نتوانستیم لوازم لازم برای یک استقلال کامل اقتصادی داشته باشیم؛ فلذا بایستی تلاش کنیم با برقراری تعامل در عین حفظ عزت نفس، طی مسیر کنیم. اکنون که آقای ترامپ بحث مذاکره بدون قید و شرط را مطرح کرده ما نباید از این مسئله با یک سری شعار از آن بگذریم. هم دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران هم توانایی‌هایی که ایران در منطقه دارد ما را در موضع مناسبی قرار داده است.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان گفت: الزاماً این درخواست آقای ترامپ به معنی قصد او برای پایین کشیدن ما نیست. با توجه به اینکه آقای ترامپ پرونده‌های زیادی برای خود باز کرده و وارد جنگ اقتصادی با برخی از کشورهای مهم دنیا شده و بازار ایران را بسیار مناسب می‌داند، این درخواست را مطرح کرده است. فلذا عقلای قوم و مسئولان کشور باید شرایط را بسنجند. ما می‌توانیم با هوشمندی شرایطی را ایجاد کنیم که کشور از این بحران‌‌ها خارج شود./ 

 

 

کپی