اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

فخاری: تور مشروطه گردی در تهران راه اندازی می شود

فخاری: تور مشروطه گردی در تهران راه اندازی می شود

الهام فخاری، ‎نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران از آغاز مرمت محل دفن دو روزنامه‌نگار مشروطه خبر داد.

ایران آنلاین / الهام فخاری  به مناسبت  روز مشروطه با حضور در محل دفن دو روزنامه‌نگار مشروطه اعلام کرد: ‎در پی تذکرم به شهرداری در سال گذشته درباره ‎وضعیت آرامگاه مشروطه‌خواهان روزنامه‌نگار، یک ماه پیش اولین بازدید میدانی انجام شد.

حالا نیز پیرو قرارمان با مدیرعامل سازمان زیباسازی و شهردار منطقه ۱۱، برای سرکشی نوبت دوم به این مکان رفتم. ‎هرچند هنوز پالایش میدانی و بازسازی انجام نشده ولی برپایه گزارش ساکنان بنا و مدیران شهری، از دیروز کار اسکلت‌بندی فلزی آغاز شده است.

فخاری با بیان اینکه در بازه‌های زمانی مشخص تا اتمام مرمت و تملک بنا به صورت حضوری بر کار نظارت خواهیم کرد، افزود: ۱۴ مهر برای ارزیابی پیشرفت کار با خبرنگاران عکاسان خبری شهر بازدید خواهیم داشت چراکه این بازسازی باید همراه با بازآفرینی تعامل اجتماعی و فعال‌سازی محور و مسیر روایت مشروطه انجام شود و تور مشروطه تهران می‌تواند بازخوانی نوین از تاریخ ایرانی را رقم‌بزند.

وی ادامه داد: ملک‌المتکلمین و صور اسرافیل دو روزنامه‌نگار مشروطه‌خواه به همراه سه فرزند ملک‌المتکلمین و همسرش در بنایی که جنب بیمارستان لقمان قرار دارد دفن شده‌اند. این بنا که علی‌رغم آنکه در سال ۸۵ به ثبت میراث در آمده، در سال‌های اخیر رو به ویرانی رفته و بخش‌هایی از آن تخریب شده است./ ایسنا

کپی