اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

طرح کانون وکلا برای اصلاح لایحه وکالت در حال نهایی شدن است

طرح کانون وکلا برای اصلاح لایحه وکالت در حال نهایی شدن است

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) با تاکید بر ضرورت استقلال وکلا، گفت: طرح پیشنهادی این اتحادیه برای اصلاح لایحه جامع وکالت در مرحله تدوین نهایی است.

ایران آنلاین / مرتضی شهبازی نیا در دومین نشست تخصصی هم‌‌‌‌اندیشی مدیران و فعالان پویش حقوقدانان معترض به طرح «پذیرش و آموزش وکالت»، جزئیات طرح پیشنهادی اسکودا را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: در این طرح موضوعات خوبی پیش بینی شده است؛ به طور مثال ورود به نهاد وکالت که معضل بزرگی است و این روزها به یک دغدغه‌ تبدیل شده است، حل می شود. همچنین در طرح یادشده مساله عدم ورود بازنشسته‌‌‌‌‌ها به حرفه وکالت عنوان شده که امروز یکی از سیاست‌‌‌‌‌‌‌‌های کشور است و بی شک در مجلس شورای اسلامی هم همکاری زیادی با ما خواهد شد.
شهبازی نیا اضافه کرد: درخصوص بازنشستگی اختیاری با توجه به موارد خوبی که در طرح وجود دارد، عده ای به صورت اختیاری از حرفه وکالت خارج خواهند شد اما درخصوص بازنشستگی اجباری اختلاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌نظر وجود دارد زیرا در رشته‌‌‌‌‌هایی که تعیین صلاحیت در آنها مطرح است مثل وکالت و نظام مهندسی در همه جای دنیا معمولا بازنشستگی اجباری وجود ندارند و به جای آن، مساله سلب صلاحیت مطرح است؛ بنابراین تصمیم داریم در این خصوص اقدامی صورت گیرد که هم به صلاح نهاد وکالت و هم مطابق اصول و اقتضائات این حرفه باشد.
رئیس اسکودا ادامه داد: همچنین در این طرح بحث الزامی شدن وکالت بیان و مکانیزمی طراحی شده است که هم افراد در استفاده از وکیل الزام داشته باشند و هم این الزام باعث نشود در انتخاب وکیل مشکل پیدا کنند.
شهبازی‌نیا با اشاره به دیگر ویژگی‌های طرح اسکودا یادآور شد: در این طرح تلاش شده است تا برای گسترش بازار خدمات حقوقی، ماده جدیدی تصویب شود که اگر مورد موافقت قرار گیرد، بعضی از مشاغلی که در حال حاضر در اختیار وکلا نیست به نهاد وکالت بر خواهد گشت.
این حقوقدان افزود: درخصوص انتخابات هیات مدیره و هیات نظارت بر صلاحیت‌‌‌‌‌ها در این طرح نکات دقیقی پیش‌بینی شده و در نظر است مقامات عمومی مثل دادستان نیز بتوانند اعتراض کنند و اگر اعتراض به صلاحیت شخص خاصی کردند، تنها صلاحیت آن شخص در هیات نظارت مطرح شود اما به طور کلی صلاحیت همه داوطلبان به هیات نظارت نرود.
وی به موضوع تخصصی کردن وکالت اشاره کرد و گفت: در نسخه نهایی طرح پیش‌بینی شده است که هر وکیل هر سه سال یک بار باید برای تمدید پروانه خود دوره‌‌‌‌‌هایی را که کانون مربوطه اعلام می‌کند، بگذراند و این تخصصی شدن برعهده خود نهاد وکالت و بر اساس معیارها و استانداردهای حرفه‌‌‌ای است.
رئیس اسکودا خاطرنشان کرد: مردم به تخصص یک وکیل اعتماد می‌کنند و پروانه وکالت برای وضعیت موجود یک وکیل است و باید از نظر دانش و در حوزه تخصصی خود کاملاً متخصص باشد و بر مواد و قوانین اشراف داشته باشد چراکه اگر اینگونه نباشد حقوق مردم پایمال می‌شود.
شهبازی نیا به بیمه وکالت اشاره کرد،‌ گفت: یکی از راه‌های کمک به معیشت وکلای جوان و تازه کار طرح بیمه وکالت است؛ به این شکل که افراد حق بیمه را به شرکت بیمه‌‌‌‌‌‌گذار می‌‌‌‌دهند که اگر برای آنها پرونده‌ای پیش آمد و مشاوره‌‌‌‌ای خواستند، بتوانند به وکیل مراجعه کنند و حق‌‌‌‌الوکاله آنها را شرکت بیمه می‌پردازد.
رئیس اسکودا اضافه کرد: در حال حاضر با یک شرکت بیمه در این خصوص به نتیجه رسیده‌‌‌ایم که این شرکت متقاضیان زیادی برای این مبحث دارد. البته در این خصوص از همکاری شرکت‌‌‌های دیگر و پیشنهادات موثر هم استقبال می‌کنیم./ایرنا

کپی