اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی بانوان نخبه علمی، فرهنگی، و ورزشی بدون اذن همسر و تنها با اذن دادستان یا دادگاه صالحه یا سازمان مورد فعالیت شان می‌تواند از کشور خارج شوند.

ایران آنلاین /طیبیه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  با اعلام این خبر گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز طرحی را تصویب کردند که براساس آن بانوانی که خواهان حضور در المپیاد‌های علمی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی هستند در صورتی که همسرشان اجازه خروج از کشور را به آن‌ها ندهد با مجوز دستگاه ذیربط یا دادستان یا دادگاه صالحه می‌توانند از کشور خارج شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: این بدان معنی است که اگر در وهله اول دستگاه ذیربط اجازه خروج آنان از کشور را نداد آنان از طریق دادستان می‌توانند از کشور خارج شوند و اگر دادستان نیز دستور خروج از کشور را نداد از طریق دادگاه صالحه می‌توانند اقدام کنند و حکم بگیرند.

سیاوشی بیان کرد: هم اکنون بدین صورت است که اگر بانویی همسرش اذن خروج از کشور را به وی ندهد تنها با اجازه دادستان می‌تواند از کشور خارج شود و مراحلی مثل دستگاه ذیربط و دادگاه صالحه برای آنان وجود ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: این طرح برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع می‌شود و اگر در آنجا مورد تصویب نهایی قرار گیرد و شورای نگهبان هم تایید کند، اجرایی می‌شود.

سیاوشی گفت: یکی از مشکلات این است که زنان نخبه ورزشی یا علمی به دلایلی مانند اختلاف با همسر، حتی اگر این اختلاف کوچک باشد نمی‌توانند از کشور خارج شوند، در حالی که آن‌ها اگر در میادین علمی و یا ورزشی حضور یابند می‌توانند منافع ملی کشور را فراهم کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: برای مثال این مشکل برای خانم نعمتی قهرمان تیر و کمان ایجاد شد و همسرش اجازه خروج را به وی نداد؛ مساله حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرد و نهایتا دادستان به خانم نعمتی اجازه خروج داد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.