اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

ورود 5 میلیون یورو قطعات یدکی هواپیما به کشور

ورود 5 میلیون یورو قطعات یدکی هواپیما به کشور

وزیر راه و شهرسازی از ورود پنج میلیون یورو قطعات یدکی هواپیما اعم از ساخت آمریکا و اروپا همراه با ورود هواپیماهای جدید ای تی آر به کشور خبر داد که بهره برداری بهینه از آنها را به دنبال دارد.

ایران آنلاین /«عباس آخوندی» روز یکشنبه پس از ورود پنج فروند هواپیمای جدید ای تی آر به کشور در جمع خبرنگاران افزود: اتفاق بزرگ امروز، گامی مثبت از سوی اتحادیه اروپا در ایفای تعهدات خود نسبت به ایران بود که با همکاری تیم فنی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و سایر نیروهای دست اندر کار به ثمر نشست.

به گفته این مقام مسئول، پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، طی گفت وگوهای مستمر با اروپایی ها و با وجود همه دشواری ها، این قرارداد به نتیجه رسید و امیدواریم در آینده نیز این همکاری ها تداوم داشته باشد تا فضای مثبتی در سطح بین الملل شاهد باشیم.
آخوندی تاکید کرد: موفقیت حاصل شده نشان داد اگر تعامل سازنده با جهان داشته باشیم، حتی می توان آمریکا را منزوی کرد؛ موضوعی که امروز و با این حرکت به منصه ظهور رسید.
این عضو دولت دوازدهم یادآور شد: توسعه مناطق، دلیل اصلی تاکید ما بر واردات هواپیماهای کوچک جدید به کشور بود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز بیشتر هواپیماهای کشور در تهران، مراکز استان ها و همچنین مقاصد بین المللی پرواز می کنند، در حالی که اگر فرودگاه های کوچک و منطقه ای را فعال کنیم، می توانیم به مناطق دوردست نیز پرواز داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد بتوان شبکه پروازی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) را به همه مناطق ایران توسعه داد تا به رشد و توسعه و جلب سرمایه در این مناطق بینجامد.
 پس از اجرای توافق برجام در دی ماه 1394، ایران توانست پس از رفع تحریم های آمریکا در زمینه خرید هواپیماهای تجاری و مسافری، سه قرارداد خرید هواپیما با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر در مجموع به میزان 200 فروند هواپیمای جدید را منعقد کند که سهم شرکت ایتالیایی ای تی آر، 20 هواپیما بود.
در 2.5 سال گذشته هشت فروند از این هواپیماهای سبک تحویل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شده بود.
پنج فروند هواپیمای جدید خریداری شده از شرکت ای تی آر (ATR)، امروز (یکشنبه) وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
به گفته فرزانه شرفبافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، اقدامات تحویل سه فروند هواپیمای باقی مانده «ای تی آر» در دست انجام است و پس از کسب مجوزهای لازم از شرکت سازنده اقدام می شود.
مدل این هواپیماهای خریداری شده ATR72-600 است که برای نخستین بار در سال 2010 میلادی وارد ناوگان هوایی جهان شد؛ این هواپیما منطبق با آخرین فناوری و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان است.
مدل سفارشی ایران ایر قادر است 70 نفر را تا مسافت یک هزار و 528 کیلومتر جا به جا کند و به دلیل استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته بوده و هزینه های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.
این هواپیما قادر است در همه شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

/ایرنا

کپی