اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

فرصتی برای انجام اقدامات جدی در زمینه حقوق بشر

فرصتی برای انجام اقدامات جدی در زمینه حقوق بشر

روز 14 مرداد به مناسبت تهیه و تدوین اعلامیه حقوق بشر اسلامی در این تاریخ، بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نام گرفته است؛ از این رو معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ضمن گرامیداشت این روز آن را فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر از میراث تلخ گذشته توسط استعمارگران می داند.

ایران آنلاین / معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری به مناسبت روز «حقوق بشر و کرامت انسانی»، با انتشار بیانیه ای افزود: حقوق بشر به مثابه مجموعه حقوق موضوعه که بتوان آغاز آن را با اعلامیه جهانی حقوق بشر گره زد تلقی درستی از خاستگاه آن به دست نمی دهد بلکه باید قدمت آن را به درازای حیات بشر بدانیم.

«تدوین حقوق بشر، به موجب حرکت های مردم علیه نظام های استبدادی پدید آمده است و در آخرین مرحله آن، پس از وقایع دو جنگ جهانی است که در قلمرو بین المللی مساله حقوق بشر، مطرح می شود».
در این بیانیه آمده است: با وجود اینکه تدوین حقوق بشر، در جوامع غربی گامی ارزشمند در جهت احیای حقوق بشر و انسانیت محسوب می شود اما نسبت به تعالیم اسلامی و حقوق اسلام، که 14 قرن قبل، بیشترین ارزش را برای انسان، کرامت انسانی، آزادی، برابری و برادری قائل بوده است، پیشرفت چندانی محسوب نمی شود.
«پروردگار هنگام آفرینش انسان، به او کرامت عطا فرمود و او را خلیفه خود در زمین قرار داد. از این روست که «حقوق بشر و کرامت انسانی» پایه و اساس بسیاری از حقوق و تکالیف انسانی را تشکیل می‌دهد و شناسایی و حفظ کرامت ذاتی انسان و حقوق او، اساس آزادی، امنیت و صلح در جهان را به وجود خواهد آورد».
در بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری آمده است: روز 14 مرداد به مناسبت تهیه و تدوین اعلامیه حقوق بشر اسلامی در این تاریخ، بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نام گرفته است؛ از این رو معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ضمن گرامیداشت این روز آن را فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر از میراث تلخ گذشته توسط استعمارگران می داند.
معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری بر این عقیده است که شرایط موجود در عرصه بین المللی و به ویژه کشورهای اسلامی، ضرورت هماهنگی و تقویت همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی به منظور دستیابی به راه های نشر، ارتقا و حفظ تعالیم و ارزش های اسلامی در حوزه حقوق بشر و صیانت از کرامت انسانی را بیش از پیش می طلبد.
در این بیانیه تاکید شده است: معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری سعی دارد گفتمان حقوق بشری را با تأکید بر کرامت انسانی در عرصه های تعامل، همکاری و آموزش ارتقا بخشد و معتقد است که توجه به مضامین عالی حقوق بشری و حفظ کرامت انسانی در ادیان توحیدی از جمله دین مبین اسلام که دارای مبانی فکری و اصول قابل ملاحظه ای در این زمینه است، برکات بسیاری برای جامعه جهانی به همراه خواهد داشت./ایرنا

کپی