اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

نه به اصلاح اصلاحات؛ آری به اصلاح اصلاح‎طلبان

نه به اصلاح اصلاحات؛ آری به اصلاح اصلاح‎طلبان
محمدعلی ابطحی فعال سیاسی

«اصلاحات» دوباره بر سر زبان‎ها افتاده است. گروهی بعد از حوادث دی‌ماه شعار «اصلاح‎طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» سر دادند.

ایران آنلاین /اینها دو طیف از دو سر نیروها بودند؛ بخشی سلطنت‌طلبان و رجویست‌ها و نیروهای خواستار براندازی نظام و دیگری، نیروهای تندروی داخلی.از این پس براندازان و تندروهای داخلی دارای یک حرف با دو هدف شدند. هر دو معتقد بودند در داخل کشور نباید گروهی حضور داشته باشد که در بحران‎ها «مرجع» باشند. براندازان در صورت نبود هر مرجع داخلی زمینه را برای خود بازتر می‌دیدند و تندروهای داخلی معتقد بودند حالا که خودشان مرجعیتی ندارند، چه خوب است که در کنار اصولگرایان، اصلاح‌طلبان نیز مرجعیت خود را از دست بدهند تا در انتخابات آتی اصلاح‎طلبان نتوانند بازی را به هم بزنند و  هواداران اصلاح‎طلبان توان تأثیرگذاری نداشته باشند و در چنین شرایطی اصولگرایان و تندروهای داخلی ولو با رأی کم زمام مدیریت پارلمانی و اجرایی کشور را به دست گیرند.

این موج و تفکر پایان اصلاحات با توجه به فراگیر شدن ارتباطات و عملکرد ضعیف و غیراصلاح‌طلبانه دولتی که اصلاحات آن را به اجبار حمایت کرده بود و نیز با روی کارآمدن ترامپ و مقابله کشورهای پولدار عرب و حمایت آنان از تبلیغات ضد اصلاحات، به سرعت به بدنه کشور و بخصوص نسل جوان سرایت کرد.بعد از این تلاطم سیاسی بود که مدیران شناسنامه‎دار و قدیمی اصلاحات که گمان می‌کردند اصلاحات یک حزب است و صاحبان آنها هم همان‌هایی هستند که در دهه 70 در دولت اصلاحات بودند یا در همان دوره احزاب اصلاح‌طلب را کلید زدند باید همچنان مدیران اصلاحات بمانند و حداکثر با تغییر مهره‌ها و جرح و تعدیل آنها موج ضد اصلاحات را مهار نمایند.
به این دلیل راه‎های مختلف آفریدند و سازماندهی‌های گوناگون خلق کردند. پارلمان برای اصلاحات درست کردند و البته اصلاح‎طلبان بدلی که در این سال‌ها شکل گرفته بودند یا صاحبنظرانی که در جرگه اصلاحات به بودن خودشان فکر می‎کردند و یا حتی دلسوزان سنتی اصلاحات نظریه‌پردازی‌های مختلف کردند. اینکه اصلاح‎طلبان چه کسانی هستند و چه احزابی از اصلاحات مقبولند و چه احزابی مطرود و نهایتاً پروژه ‎اصلاح‎طلبان کلید خورد.
من بر این باورم که این مسیر کهنه‎ای است که مشکل نسل امروز ما نیست و وقتی می‎توان به این مشکل پاسخ داد که اصلاح‎طلبی را به عنوان یک فکر از اصلاح‌طلبان سنتی جدا کرد. بی‎شک آقای خاتمی رهبری همیشه اصلاحات را داشته است. این رهبری نه به این دلیل بوده که خاتمی رهبر یکی از احزاب اصلاح‌طلب بوده است بلکه این رهبری برای آن ماندگار شده که وی برای جامعه، تفکر اصلاحات از درون متکی به حرمت گذاری به مردم را ترویج می‎کرد.تفکر اصلاحات می‎تواند و باید در هر زمان متفاوت و متناسب با شرایط باشد. افراد فقط اگر خودشان را با تفکر و اندیشه اصلاحی که اساس آن مردم وخواسته‏ هایشان هست تطبیق دهند، اصلاح‎طلبند. اگر هرکسی که شناسنامه اصلاحات هم داشته باشد تفکر اصلاح‎طلبی از درون حاکمیت و نقد مداوم آن به نفع حاکمیت مردم را رها کند، اصلاح‎طلب نیست.چه آنها که به سمت‎براندازی می‎روند و چه آنها که روش‎های اصلاح از درون به نفع حاکمیت مردم را نمی‌پذیرند، اصلاح‎طلب نیستند. اصلاحات به اصلاح نیاز ندارد. اصلاح‎طلبان باید خود را با شاغول تفکر اصلاح‎طلبی هماهنگ کنند.
 
کپی