اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

کاهش تولید میوه را گران کرد

کاهش تولید میوه را گران کرد

ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که مشکل گرانی در بازار میوه ناشی از سرمازدگی و کاهش حجم تولید رخ داده و با متخلفان و سودجویان برخورد قاطع خواهد کرد.

ایران آنلاین /درپی افزایش بی‌رویه قیمت میوه و محصولات کشاورزی در هفته‌های اخیر، مسائل مختلفی مانند دلالی، سودجویی، افزایش هزینه تولید، سرمازدگی و کاهش تولید مطرح شد اما ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیرش اعلام کرد که این مشکل در بازار میوه ناشی از سرمازدگی و کاهش حجم تولید رخ داده و با متخلفان و سودجویان برخورد قاطع خواهد کرد.

 قیمت انواع میوه و دیگر محصولات تره‌باری در بازار هفته‌ها و ماه‌های گذشته افزایش غیر منطقی را تجربه کرد به گونه‌ای براساس آخرین آمار منتشر شده بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی اقلام خوراکی در هفته منتهی به ۲۹ تیر ماه سال جاری قیمت انواع میوه در سطح شهر تهران با افزایش ۷.۱ درصدی نسبت به هفته قبل، افزایش نه درصدی نسبت به هفته مشابه ماه قبل و افزایش ۷۱.۵ درصدی نسبت به هفته مشابه سال قبل از این بررسی مواجه شده است که در این میان میزان افزایش قیمت برخی محصولات در این گروه مانند گیلاس ۱۶۰.۲ درصد، هندوانه ۱۴۶.۴ درصد، طالبی ۹۴ درصد و موز ۶۳.۹ درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته بوده که حداقل طی سنوات گذشته بی سابقه یا کم سابقه بوده است.

در این میان بسیاری از مسئولان دولتی و اتحادیه های بخش خصوصی عوامل مختلفی برای آشفتگی بازار میوه برشمردند، برخی مدیران وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردند که هیچ مشکلی در تولید و عرضه میوه وجود ندارد و با وجود سرمازدگی آنقدر میزان تولید بالاست که کمبودی در این زمینه نیست و دلالی و سودجویی برخی عامل گرانی میوه است و برخی از اعضا و مسئولان اتحادیه های بخش خصوصی، کاهش تولید ناشی از سرمازدگی، افزایش هزینه‌های تولید میوه در پی بالارفتن قیمت نهاده های تولید و... را عامل این آشفتگی عنوان کردند.

اما در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار وضعیت بازار میوه مورد بررسی قرار گرفت و اعضای ستاد پس از بررسی گزارش های کارشناسی، اعلام کردند که بخش اعظم مشکل افزایش قیمت ها در بازار میوه ناشی از سرمازدگی و کاهش حجم تولید از یک سو و افزایش نرخ ارز و از میان رفتن امکان تامین بازار میوه از مسیرهای دیگر تامین بوده است.

از سوی دیگر عدم ضابطه مندی در صدور فاکتور و خالص فروشی در میادین مادر میوه و تره بار نیز از دیگر دلایل بروز این اتفاق اعلام شد که البته پیش از این نیز چنین مشکلی را ایسنا به نقل از رئیس اتحادیه فروشندگان میوه به عنوان یکی از دلایل بروز مشکل در بازار میوه منتشر کرده بود. بنابراین با تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار مقرر شد با حضور حداکثری نیروی انتظامی، اتاق اصناف و سازمان تعزیرات با متخلفین در بازار میوه برخورد قاطع انجام شود و برای نظارت بر رعایت ضوابط مدنظر، مقرر شد مکاتبه با وزیر کشور برای همکاری نزدیک نیروی انتظامی در همراهی گشت های ویژه و استقرار در میادین انجام شود.

/ایسنا

کپی