اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

تردید ناتو نسبت به از بین رفتن داعش در شمال افغانستان

تردید ناتو نسبت به از بین رفتن داعش در شمال افغانستان

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان با انتشار بیانیه ای نسبت به از بین رفتن گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان ابراز تردید کرد و گفت هنوز زود است که اعلام کنیم داعش در شمال افغانستان از بین رفته است.

ایران آنلاین /متعاقب تسلیم شدن ۲۵۰ تن از اعضای گروه داعش در شمال افغانستان به دولت کابل، ناتو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که هنوز زود است که اعلام کنیم داعش در شمال افغانستان از بین رفته است.

این واکنش ناتو در حالی مطرح شده است که وزارت دفاع افغانستان از پیوستن ۲۵۰ تن از عناصر گروه تروریستی داعش در ولایت «جوزجان» به نیروهای امنیتی افغانستان خبر دادند.

«محمد رادمنش» معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که با پیوستن «مولوی حبیب الرحمن» فرمانده گروه داعش با همراهانش در شهر  «درزاب» جوزجان به ارتش افغانستان،  این گروه دیگر در شمال افغانستان یک تهدید بزرگ محسوب نمی شود.

با این حال، ماموریت حمایت قاطع ناتو اعلام کرد: هنوز زود است اعلام کنیم که گروه داعش در شمال افغانستان به طور کامل از بین رفته است.

این درحالیست که گروه طالبان مدعی است که این گروه در ولایت جوزجان ده ها عضو داعش را کشته و در حال پیشروی بوده اند که گروه داعش مجبور شده است که به نیروهای دولت افغانستان پناه ببرد.

گروه طالبان تاکید دارند که  ۲۱۶ تن از عناصر داعش به همراه ۳ تن از فرماندهان این گروه پس از اینکه حلقه محاصره طالبان بر آنها تنگ شد دوباره توسط همان هلیکوپتر هایی که در این منطقه پیاده شده بودند، نجات پیدا کردند.

با وجود اینکه مقامات امنیتی افغانستان در مورد درگیری ها بین طالبان و گروه داعش در جوزجان چیزی نگفته اند اما ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هفته گذشته تایید کرده بود که از جنگ بین طالبان و داعش اطلاع دارند.

در همین حال «حلیمه صدف» از اعضای شورای ولایتی جوزجان گفت که آمار اعضای تسلیم شده داعش به نیروهای امنیتی افغانستان به ۲۵۰ تن می رسد که ۲۵ تن از آنها، زن هستند. / مهر

کپی