اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

کنسرت نمایش «شط رنج» در شیراز لغو شد

کنسرت نمایش «شط رنج» در شیراز لغو شد

کنسرت نمایش «شط رنج» اثری از علی قمصری که بلیت فروشی آن از 16 تیرماه در شیراز آغاز شد و از جمعه 5 مردادماه بر روی صحنه رفت، پس از یک بار لغو در روز شنبه (روز بعد)، دیروز یعنی چهارشنبه به ‌طور کلی لغو شد.

ایران آنلاین / پس از اجرای نخست این گروه در روز جمعه پنجم مرداد 97 ، علی قمصری در صفحه اینستاگرامی خود لغو این کنسرت در روز شنبه (ششم مرداد) را اعلام کرد.
او در متن خود، علت لغو این کنسرت نمایش را ذکر نکرد اما نوشت: پس از اجرای موفق اول به دلیلی که حتما حدس می‌زنید تصمیم به لغو ادامه برگزاری شط رنج در شیراز گرفته شد.
همچنین این هنرمند از رایزنی برای از سر گرفتن اجراها نوشت و اعلام کرد: متأسفم که در میان این همه غارت و اختلاس، تیغ‌ها تنها برای هنر و آن هم صدای بانوان تیز می‌شود.
پس از انتشار این مطلب، سیل نظرات در فضای مجازی درباره لغو این کنسرت ‌نمایش به راه افتاد و مخاطبان بسیاری از این رخداد ابراز نگرانی و نارضایتی کردند.
یکشنبه هفتم مرداد، قمصری مجدداً با انتشار متنی در صفحه شخصی خود از رفع مشکل اجرای شیراز سخن گفت ولی او چهارشنبه 10 مرداد با انتشار متنی دیگر، خبر لغو مجوز این اجرا را به صورت کلی اعلام کرد.
او در این باره نوشت: متأسفانه با وجود استقبال چشمگیر از شط رنج، پس از رفع موانعی که به لغو اجرا منجر شد، چهارشنبه دوباره به طور کلی مجوز امشب و اجراهای بعد در شیراز را لغو کردند.
این هنرمند در ادامه از آنچه فضای پادگانی پشت صحنه و چک کردن کلاه ‌گیس بازیگران برای اطمینان از مصنوعی بودن این کلاه گیس نامید انتقاد کرد و از درخواست سانسور نیمی از اجرا نوشت.
پس از انتشار این مطلب در فضای مجازی هشتگ نه به لغو برنامه هنری در اعتراض به این رویداد در میان کاربران شیرازی منتشر شد.
سارا رسول‌زاده که در این نمایش به ایفای نقش می‌پرداخت نیز به این تصمیم واکنش نشان داد و در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: متأسفانه پس از سختی‌های بسیار و اجراهای موفق کنسرت تئاتر شط رنج در تهران و رشت به رهبری علی قمصری پس از لغو یک باره، این اجرا در شیراز امروز برای بار دوم لغو شد.
این هنرمند دلیل لغو اجرا را تک ‌خوانی خواننده زن عنوان کرده است.
در ادامه واکنش‌ها، برخی اعضای شورای شهر شیراز نیز به این اقدام واکنش نشان دادند، عضو شورای شهر شیراز، سولماز دهقانی در گفت ‌و ‌گو با ایرنا ابراز داشت: در شرایط فعلی اقتصادی که پیشنهاد همایون شجریان برای اجرای عمومی و دلگرم‌ کردن مردم در تهران حمایت می‌شود، لغو چنین برنامه‌هایی تأسف‌آور است.
مهدی حاجتی دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در توییتر خود نوشت: هم آن گروهی کنسرتش لغو می‌شود و هم آن مخاطبی که مشتاقانه پشت در‌ها می‌ماند در همین چهل سال رشد یافته‌اند. اگر بنا به تعطیلی است، نهادهایی را تعطیل کنید که با در اختیار داشتن تمام ابزار‌ها نتوانسته ‌اند فرهنگ جامعه را تغییر دهند./ایرنا
 

کپی