اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

آمریکا و اروپا در حال قطع کابل‌های تجاری با پکن

آمریکا و اروپا در حال قطع کابل‌های تجاری با پکن

نشانه‌های روشنی پیرامون مقاصد سرمایه‌گذاری پکن در اروپا و آمریکا وجود دارد. این نشانه‌ها که از دل آمار و ارقام وزارت‌خانه‌های چینی منتشر می‌شود از تغییر رفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نسبت به ۴۰ سال گذشته حکایت دارد.

ایران آنلاین / چهار دهه قبل، چین برای تحقق رویای اقتصادی‌اش به دروازه‌های غرب نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد؛ اما حالا کشورهای اروپایی و آمریکا در حال قطع کابل‌های تجاری با مرکز پکن هستند. بخش قابل ملاحظه‌ای از صندوق‌ها و شرکت‌های دولتی چین سوز سرمای اروپایی‌ها را در دو مرحله احساس کرده‌اند. مرحله اول، توافق اولیه تجاری واشنگتن برای مانع‌زدایی از خط تجاری اتحادیه و ایالات‌متحده بود.

دومین دلیل نیز مربوط به سیاست «حاکمیت بر اوراق قرضه اساسی» سایر کشورها است که چین را با استقبال سرد تجاری انگلستان، فرانسه و آلمان روبه‌رو خواهد کرد. چینی‌ها به خوبی این سرمای تجاری را حس کرده‌ و بسته سرمایه‌گذاری افزایشی با تجدیدنظرهای ویژه را به اروپایی‌ها وعده داده‌اند. مدیران اجرایی صندوق‌ اصلاحات ساختاری چین (CSRF) بارها اظهار کرده‌اند نسبت به روند برنامه‌ریزی‌شده سرمایه‌گذاری‌ در ایالات‌متحده به دلیل اصطکاک تجاری (بین واشنگتن و پکن) نگران هستند. این نگرانی به گوش مقامات چینی نیز رسیده، اما تابه‌حال برنامه جایگزینی ارائه نشده است. این صندوق‌ با ارزشی بالغ‌بر ۵۲ میلیارد دلار، نزدیک به ۴۰ قرارداد در حال مذاکره با اروپا و آمریکا دارد. این قراردادهای سرمایه‌گذاری، اغلب در بخش‌های پیشرفته تجاری طراحی شده‌اند. مقامات این صندوق امیدوار هستند که حدود ۱۰ تا ۱۲ قرارداد با موفقیت همراه باشد؛ اما نگرانی نسبت به آسیب ناشی از حمایت‌گرایی روبه رشد ایالات‌متحده نیز در میان اظهارات آنها به گوش رسید. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در اروپا برای پکن از حساسیت بیشتری برخوردار است؛ چراکه چین اروپا را هنوز هم یک شریک تجاری مهم برای خود قلمداد می‌کند.

مواضع شدید غرب علیه چین نشان‌دهنده بروز یک ابرچرخش در رابطه با قرارداد تجاری ۴۰ ساله پکن با جهان است. دروازه‌های دنیای تجارت از ابتدای ماه دسامبر سال ۱۹۷۸ میلادی دوران «اصلاحات اقتصادی و بازگشایی تجاری» را آغاز کرد. چینی‌ها تحت این برنامه جامع، از سرمایه‌گذاری خارجی استقبال کردند و اصلاحات تاسیس نظام بازار آزاد را در دستور کار خود قرار دادند. نتیجه انقلاب اقتصادی چین در انتهای دهه ۱۹۷۰ میلادی، غرب را ترغیب کرد تا بازارهای خود را روی چین باز کند. با گذشت ۴۰ سال، در حال حاضر غرب در‌های اقتصادی را یکی پس از دیگری روی پکن می‌بندد. براساس گزارش این ماه گروه Rhodium، سرمایه‌گذاری چینی در آمریکای شمالی ظرف نیمه اول سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح خود در هفت سال اخیر رسیده است. کل سرمایه‌گذاری‌های چین در ایالات‌متحده و کانادا ۲هزار میلیارد دلار است که نسبت به نیمه اول سال قبل حدود ۹۲ درصد کاهش را به ثبت رساند. در مقابل، اروپا در حدود ۱۲ میلیارد دلار سرمایه چینی در ۶ماه ابتدایی سال جاری میلادی جذب کرده که نزدیک به ۶ برابر حجم سرمایه‌گذاری در آمریکای شمالی است.

---

/دنیای اقتصاد

کپی