اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

ستاری: استخدام دولتی اعتماد به نفس جوانان را از بین برده است

ستاری: استخدام دولتی اعتماد به نفس جوانان را از بین برده است

سورنا ستاری، معاون علمی رئیس جمهور گفت: نخبگان باید بازیگران جامعه را که با رانت‌های نفتی بالا آمده اند، تغییر دهند.

ایران آنلاین / سورنا ستاری در نشست بازگشت نخبگان که در دانشگاه شریف برگزارشد، اظهار کرد: ما باید تفکرات نفتی را در کشور از بین ببریم و شما نخبگان تاثیر زیادی در تحول کشور دارا هستید.

وی ادامه داد: ما متاسفانه محیط آماده در کشور نداریم و به نظرم پول مشکل اصلی است و به همین دلیل بچه های ما تاثیر گذار در جریان کشور نیستند، برای تغییر در کشور باید  هزینه کنیم تا جهت گیری اقتصاد کشور   تغییر پیدا کند.

استخدام دولتی اعتماد به نفس جوانان را از بین برده است

معاون علمی فناوری اضافه کرد: ما فکر می کنیم که نفت 200 دلاری می تواند اتفاقی را در حوزه اقتصاد کشور رقم می زند که این تفکر کاملا اشتباه است، استخدام دولتی اعتماد به نفس جوانان را از بین برده است و دولت را چاق تر از گذشته کرده است .

وی عنوان کرد: رشد اقتصادی در دل کار‌آفرینی و اشتغال است و دولتی که در کارهای اقتصادی و همه امور دخالت کند باعث می شود که ارزش‌گذاری کارها از بین می‌رود.

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه در دولت اتفاق خاصی نمی افتد مگر آنکه ما روش‌هایمان را تغییر دهیم، افزود:  جامعه پیشرفت نمی‌کند زیرا جوانان ما مادی هستند و به فکر کارآفرینی و اشتغال نیستند  ولی خوشبختانه طی 4 الی 5 سال گذشته اتفاقات خوبی در زمینه تأسیس شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های دانشگاهی افتاده است،  به طوری که این شرکت‌ها 60 تا 70 میلیارد تومان سالیانه فروش دارند.

نخبگان با بازگشت خود فرهنگ کارآفرینی را به ایران بیاورند

ستاری ادامه داد: سیستم‌های امروزی کشور باید به زودی نابود و به طور کامل متحول و بازنگری‌ شود و من معتقدم که نخبگان با بازگشت‌ خود می‌توانند فرهنگ کارآفرینی‌ را  با خود به ایران بیاورند و آن را ایجاد کنند.

ستاری با اشاره به اینکه دولت‌ در همه بخش‌ها با حدود 2 میلیون کارمند جلوی پیشرفت را گرفته است، ادامه داد: امروز دولت عملاً در همه حوزه‌ها دخالت می‌کند در صورتی که باید در زمینه‌های آموزش، بهداشت و دفاع دخالت کند و ما باید این طرز تفکر را در کشور طوری درست کنیم تا فرزندانمان‌ در استارت آپ‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان کسب و کار ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: به نظرم‌ نخبگان و فرزندان ما بازیگران‌ اصلی تغییر و تحول در جامعه محسوب می‌شوند تا بتوانند بازیگران سنتی را که با رانت‌های نفتی بالا آمده اند، تغییر دهند، برخی تصور می‌کنند که شیر نفت دست من است و من می‌توانم پیچ این شیر را باز کنم که این تصور کاملاً غلط و نادرست است.

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه پول نفت رقابت را از بین می‌برد و انتخاب فرد شایسته را با مشکل روبرو می‌سازد، ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان بازیگران‌ اصلی در زمینه اقتصاد محسوب می‌شوند و به زودی این حوزه را در کشور متحول خواهند کرد  و ایران در 5 سال آینده شاهدهای تغییرات خوبی هستیم.

وی اضافه کرد: امروزه در بخش خدمات و تکنولوژی‌ اتفاقات خوبی افتاده است و بسیاری از داروهای بیوتک‌ را با کمترین وابستگی در کشور تولید می‌کنیم و تنها 3 درصد از مواد اولیه‌ آنها به کشور وارد می‌شود.

ستاری گفت: بحث تهیه مواد اولیه در حوزه استارتاپ‌ها کمتر مطرح است  و  شرکت‌های استارتاپی در ابعاد میلیاردی فعالیت می‌کنند.

وی یادآوری کرد: همه مشاغل در خصوص تأمین مواد اولیه مشکلاتی دارند که ما یک خط مستقیم با بانک مرکزی در حوزه دانش بنیان ایجاد کردیم و بسیاری از مسائل شرکت‌ها حل شده و تنها برخی از مشکلات باقی مانده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی