اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

صفاریه: قصد تعطیل کردن هیچ داروخانه‌ای را نداریم

صفاریه: قصد تعطیل کردن هیچ داروخانه‌ای را نداریم

حسن صفاریه، معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی جمعیت هلال احمر کشور گفت: قصد تعطیل کردن هیچ داروخانه‌ای را نداریم بلکه ارتقای خدمات و بهبود کیفی فعالیت‌ها در دستور کار است. داروخانه‌های جمعیت هلال احمر در سال ۹۶ حدود ۱۱ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد فروش، داشته‌اند.

ایران آنلاین / حسن صفاریه در همایش آموزشی و تخصصی فرآیندهای مالی مدیران و حسابداران داروخانه‌های هلال احمر کشور در مشهد با بیان اینکه «جمعیت هلال احمر به واسطه وجاهت و ارتباط بین‌المللی این امکان را دارد که در شرایط اضطراری بتواند بسیاری از داروهای حیاتی بیماران را وارد کشور کند»، اظهار کرد: در دوران جنگ تحمیلی هم این نقش را برعهده داشتیم و اینک هم آمادگی این امر وجود دارد. همچنین تامین دارو و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر توسط خیران و داوطلبان در جمعیت هلال احمر یکی از افتخارات این نهاد عام المنفعه و خیریه است که به صورت ویژه در استان‌ها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تشکیل جمعیت هلال احمر در کشور قدمت ۹۵ ساله دارد و اولین داروخانه جمعیت ۶۸ سال پیش در قزوین افتتاح شده است.طبق بند ۸ ماده ۳ اساسنامه جمعیت هلال احمر مصوب مجلس شورای اسلامی کمک در تامین داروی بیماران از جمله وظایف هلال احمر است که در اساسنامه سازمان تدارکات پزشکی جمعیت مبنای عمل قرار گرفته است‌.

فعالیت ۳۶ داروخانه هلال احمر در کشور

معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی جمعیت هلال احمر کشور گفت: در حال حاضر ۳۶ داروخانه هلال احمر در کشور فعال هستند که بسیاری از آن‌ها بیش از ۳۰ سال سابقه دارند و در تامین داروهای حیاتی مردم نقش اساسی ایفا می‌کنند.

صفاریه افزود: درحال حاضر حدود ۴۷۰ نفر نیرو و همچنین ۷۰ داروساز در داروخانه‌های جمعیت هلال احمر مشغول خدمت به مردم هستند که رشد و بهبود مسائل معیشتی پرسنلی آنان نیز مدنظر و حائز اهمیت است.

قصد تعطیل کردن هیچ داروخانه‌ای را نداریم

وی بیان کرد: قصد تعطیل کردن هیچ داروخانه‌ای را نداریم بلکه ارتقای خدمات و بهبود کیفی فعالیت‌ها در دستور کار است. داروخانه‌های جمعیت هلال احمر در سال ۹۶ حدود ۱۱ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد فروش، داشته‌اند.

معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی جمعیت هلال احمر کشور تاکید کرد: افزایش رضایت‌مندی بیماران برایمان حیاتی است و بنابراین همه دیتاها (داده‌های خام اطلاعاتی) و تبدیل آنها به اطلاعات مفید و تحلیل آنها برای ما مهم است که به صورت مستمر انجام می شود. در معاونت بهداشت، درمان و توان‌بخشی جمعیت، زیرساخت‌های آی تی را فراهم کردیم و مرکز کنترلی نیز راه‌اندازی شده تا داده ها را آنلاین رصد کرده و مدیریت منابع و مصرف و پوشش مستمر و جامع در داروخانه‌های کشور محقق شود.

صفاریه اظهار کرد: شورای سیاست‌گذاری نظام دارویی با ریاست دبیر کل جمعیت و کارگروه نظارت و برنامه‌ریزی داروخانه‌ها در محل معاونت بهداشت، درمان و توان‌بخشی راه اندازی شده و کمیته توسعه خدمات دارویی استان‌ها نیز مشکلات را به صورت شبکه‌ای منعکس می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم تقویت سازمان تدارکات پزشکی گفت: باید در نظام رقابتی به جایی برسیم که قسمت اعظم داروهای خودمان را بتوانیم از این سازمان تهیه کنیم. در حال حاضر مدیریت داروخانه‌ها به استان‌ها سپرده شده و سیاست‌های کلان از ستاد مرکزی ارائه می‌شود و نگاه هدایتی و نظارتی برای خدمت بهتر از سوی ستاد پیگیری می شود.

معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد: سالیانه بیش از دو میلیون خدمت به مخاطبان ارائه می‌کنیم ضمن اینکه در دوران دفاع مقدس هم خدمات عام‌المنفعه‌ بسیاری توسط معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر ارائه می‌شده است./ ایسنا

کپی