اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

دیدار ظریف با وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا

دیدار ظریف با وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران امروز (پنجشنبه) در حاشیه پنجاه و یکمین اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا با تعدادی از وزیران امورخارجه کشورهای عضو این اتحادیه و مسئولان ارشد سنگاپور دیدار و گفت وگوهای دوجانبه جداگانه داشت.

ایران آنلاین / ظریف صبح پنجشنبه در محل اکسپو در غرب سنگاپور علاوه بر دیدار با لی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور با آلان پیتر وزیر امورخارجه فیلیپین نیز دیدار و گفت وگو کرد.

جواد انصاری سفیر ایران در سنگاپور دکتر ظریف را در این دیدارها همراهی کرده است.
وزیر امورخارجه ایران همچنین با مولود چاوش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه نیز در حاشیه نشست صبح وزیران خارجه آسه آن دیدار جداگانه ای داشت.
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتایان خود علاوه بر روابط دو جانبه، موضوعات مرتبط با برجام و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.
قرار است وزیر امور خارجه ایران در نشست بعدازظهر امروز نیز با همتایان خود از مالزی، اندونزی و روسیه نیز دیدارهای جداگانه ای داشته باشد.
وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا از روز دوشنبه در سنگاپو در اجلاس سالانه خود در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو می کنند.
بر اساس دکترین دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و نگاه به شرق افزایش تعاملات در این حوزه بسیار حائز اهمیت است . از این رو توجه ویژه ایران به اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا 'آ.سه.آن' به عنوان پنجمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان در راستای این دکترین قابل ارزیابی است .
اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا که تنها پنج دهه از عمر آن می گذرد و در ابتدا پنج کشور جزء بنیانگذاران آن بودند و سپس تعداد اعضاء آن به 10 کشور افزایش یافت، به دلایل مختلف مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار دارد.
به گزارش ایرنا، این توجه را می توان در چند بعد مورد بررسی قرار داد. نخست از بعد اقتصادی این منطقه ظرفیت های خوبی در خود دارد و بر اساس عملکرد پیشین خود نشان داده است که می تواند در معادلات اقتصادی منطقه ای و فرامنطقه ای موثر باشد.
این منطقه با دارای بودن جمعیت 643 میلیون نفری از اقتصاد پویایی برخوردار است و تولید ناخالص داخلی در اندونزی به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه در سال گذشته بیش از 932 میلیارد دلار گزارش شده که پس از آن کشور تایلند با 407 میلیارد دلار، فیلیپین با 305 میلیارد دلار، سنگاپور با 297 میلیارد، مالزی با 296 میلیارد دلار، ویتنام با 202 میلیارد دلار، میانمار با 67 میلیارد دلار، کامبوج با 20 میلیارد دلار، لائوس با 16 میلیارد و برونئی با 11 میلیارد قرار دارند.
سهم سرانه هر فرد از تولید ناخالص داخلی (اسمی) در کشورهای مختلف متفاوت است که بالاترین آن با رقم حدود 53 هزار دلار به سنگاپور تعلق دارد و کمترین آن نیز با رقم یکهزار و 269 دلار متعلق به کامبوج است.
تولید ناخالص داخلی واقعی منطقه آ.سه.آن حدود هشت هزار دلار ارزیابی شده است.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده این اتحادیه در سال 2016 برغم کاهش جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی توانست 97 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب کند که سهم شرکای گفتمانی آ.سه.آن و همچنین سرمایه گذاری درون منطقه ای در بین اعضاء آ.سه.آن افزایش داشت، به گونه ای که 25 درصد سرمایه گذاری خارجی مستقیم توسط اعضاء این اتحادیه در دیگر کشورهای عضو انجام شد.
آ.سه.آن دارای 10 شریک گفتمانی شامل استرالیا، کانادا، چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی، روسیه و آمریکا است.
سرمایه گذاری های درون منطقه ای آ.سه.آن به طور عمده در بخش های تولیدات کارخانه ای و حوزه مالی بوده و کشورهای سنگاپور، مالزی و تایلند بیشترین سرمایه گذاری را در دیگر کشورهای منطقه انجام داده اند. 

/ایرنا

کپی