اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

منصور هادی به "المهره" سفر کرد

منصور هادی به "المهره" سفر کرد

رئیس‌جمهوری مستعفی یمن روز چهارشنبه به استان المهره واقع در دورترین نقطه در جنوب شرق یمن رفت؛ سفری که به گفته ناظران بنا به درخواست عربستان برای ترویج طرح‌های که این کشور قصد دارد در این استان اجرایی کند، انجام گرفته است.

ایران آنلاین / به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عبدربه منصور هادی،‌ رئیس‌جمهوری مستعفی یمن در حالی به استان المهره رفت که این استان شاهد تظاهرات گسترده و درخواست برای خروج نیروهای سعودی از این استان است. این در حالی است که عربستان می‌خواهد طرح‌هایی را در المهره اجرایی کند حال آنکه گذرگاه‌های دریایی و زمینی این استان را از جهت‌هایی اصل در دست دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن سبأ طرح‌هایی که هادی کلنگ‌زنی آن‌ها را انجام داد مربوط به دانشگاه المهره در تعدادی از دانشکده‌ها و تمامی بخش‌های مربوط به آن، بیمارستان المهره با ۲۰۰ تخت در مرحله اول طرح و احداث شهرک پزشکی و آموزشی ملک سلمان و پروژه آماده سازی فرودگاه الغیضه در بندر "نشطون" است.

تحلیلگران یمنی معتقدند، عربستان در حالی به شیوه‌های کلنک زنی برای برخی پروژه‌ها اقدام کرده تا بر حقیقت مداخله نظامی و امنیتی سعودی‌ها در امور این استان سرپوش بگذارد عربستان مداخلات خود را در ظاهر با هدف مبارزه با قاچاق سلاح انجام می‌دهد و مدعی است این استان تبدیل به گذرگاهی برای قاچاق سلاح شده که ایران به دست حوثی‌ها در صنعا می‌رساند.

خبرگزاری یمنی افزود، مراسم کلنگ‌زنی طرح‌ها با حضور محمد سعید آل جابر سفیر سعودی در یمن و ناظر کل برنامه‌های بازسازی عربستان انجام گرفت.

منصور هادی در دیدار با مقامات محلی و شخصیت‌ها و سران عشایر در المهره گفت، المهره امروز در آستانه مرحله جدیدی تحت عنوان سازندگی، توسعه، امنیت،‌ ثبات و آسایش است.

هادی در حضور سفیر سعودی از ساکنان المهره خواست با همبستگی و اجتناب از اختلافات و درگیری‌های سیاسی و قبیله‌ای به محافظت از این استان بپردازند.

تعدادی از ناظران و فعالان یمنی می‌گویند، حضور عربستان در این استان به همراه المهره اشاره به حجم مداخله عربستان در امور استان و مشروعیت یمن دارد.

آنها در ظاهر با کمک‌های اقتصادی و انسانی به مقابله با اعتراض‌های مردمی می‌پردازند که علیه حضور نیروهای سعودی در استان برگزار می‌شود. معترضان می‌گویند، هیچ نیرویی از حوثی‌ها در این استان نیست این مساله حضور نیروهای نظامی عربستان را در المهره امری عجیب می‌سازد.

سفر هادی به المهره اولین سفر او خارج از شهر عدن است که اواسط ژوئن بعد از حدود یک سال و نیم غیبت به این شهر که پایتخت خودخوانده دولتش است، بازگشت.

المهره دارای دو گذرگاه زمینی با عمان است و طولانی‌ترین نوار ساحلی را در یمن در حدود ۵۶۰ کیلومتر در سواحل دریاری العرب دارد و و بندر آن نشطون است. / ایسنا

کپی