اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کمک دولت آلمان به کشاورزان برای مقابله با گرمای هوا

کمک دولت آلمان به کشاورزان برای مقابله با گرمای هوا

گرمای بی‌سابقه تابستان آلمان موجب وضعیت اضطراری در بخش کشاورزی نواحی مختلف کشور شده است. به همین دلیل اتحادیه کشاورزان آلمان تقاضای کمک یک میلیارد یورویی از دولت برای حمایت از کشاورزان را مطرح کرده است.

ایران آنلاین /دولت و نمایندگان ایالت‌های آلمان در جلسه‌ای ویژه عواقب گسترده خشکسالی بی‌سابقه و گرمای پایدار تابستان امسال برای کشاورزان این کشور را بررسی خواهند کرد.

پیش از شروع این جلسه یواخیم روکوید، رئیس اتحادیه کشاورزان آلمان، از دولت خواست بودجه یک میلیارد یورویی را برای حمایت از کشاورزی آسیب‌دیده به ویژه برای کشاورزان در ایالت‌های  شرقی آلمان اختصاص دهد.

روکوید در مقابل نمایندگان رسانه‌های آلمان گفت که مبلغ یک میلیارد یورو برای جبران خسارت‌های وارده به کشاورزان ضروری است. او افزود: «ما تقاضای دریافت این مبلغ را مطرح کرده‌ایم تا بتوانیم به طور مستقیم از شرکت‌هایی حمایت کنیم که درآمد امسال آن‌ها بیش از ۳۰ در صد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.»

به گفته رئیس اتحادیه کشاورزان در درجه اول مسئولان دولتی باید با اعلام وضعیت اضطراری در حوزه کشاورزی، طرح قانونی برای حمایت از کشاورزان زیان‌دیده را تصویب کنند. در مرحله دوم باید مبلغ درخواستی برای پرداخت خسارت‌ها در اختیار نمایندگان کشاورزان ایالت‌های مختلف قرار گیرد.

یواخیم روکوید علاوه بر این حمایت مالی از دولت خواست برای کشاورزانی که به دلیل خشکی مزارع با خسارت‌های زیادی روبرو شده‌اند تسهیلات مالیاتی قائل شود. او گفت این کمک دولتی به کشاورزان آلمان برای ایجاد تعادل در قیمت محصولات کشاورزی ضروری است. به نظر رئیس اتحادیه کشاورزان خطر ورشکستگی دهقانان زیان‌دیده را تهدید می‌کند و به همین جهت باید "تسهیلات مالیاتی بین  ۵۰ تا ۷۰ درصد برای کشاورزان در نظر گرفته شود."

بخش قابلتوجهی از محصولات زیر کشت در آلمان به دلیل کمبود شدید بارش در سه ماه اخیر از بین رفته است.

خانم یولیا کلوکنر، وزیر کشاورزی آلمان به منظور اعلام بررسی عواقب خشکسالی امسال و خسارات وارد شده به کشاورزان روز چهارشنبه اول اوت (۱۰ مرداد) در جلسه ویژه دولتی شرکت خواهد کرد. پیش از این تاریخ او با نمایندگان حوزه کشاورزی در ایالت‌های گوناگون آلمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

کلوکنر گفت: «دولت در رویدادهای شدید آب‌وهوایی، از جمله خشکسالی، اقدامات لازم را برای جبران خسارات و حمایت از زیان‌دیدگان انجام خواهد داد.»تصمیم قطعی برای پرداخت خسارات وارده به کشاورزان پس از اعلام نتیجه بررسی وضعیت آب‌وهوا و خشکسالی امسال در ماه اوت انجام می‌گیرد.

به گفته وزیر کشاورزی آلمان مقدار خسارات وارده به کشاورزان متفاوت است. البته در حالی که تولیدات حبوبات و گندم در گرمای تابستان آلمان آسیب اساسی دیده، برای محصولات انگور و تولیدات شراب امسال سال خوبی برآورد شده است. محصول چغندر، سیبزمینی و ذرت امسال آلمان هم از سال‌های دیگر بسیار کاهش یافته است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که گرمای پایدار تابستان آلمان باعث افزایش نرخ بسیاری از محصولات کشاورزی و همچنین تولیدات لبنیات در این کشور شود.

در پی کمبود بارش‌باران‌های تابستانی در آلمان علف‌زارها خشک شده‌اند و دامداران آلمانی نگران کمبود بیش از حد علف در چراگاه‌ها هستند. قیمت علوفه برای غذای دام‌ها در آلمان افرایش یافته است.

اگر گرمای هوا به همین صورت پیش برود احتمالا قیمت فراورده‌های لبنی نیز در آلمان بالا خواهد رفت. دامداران آلمان از هم اکنون از دولت خواسته‌اند که قیمت شیر را افزایش دهد. به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان لبنیات آلمان خرید شیر از دامداران باید از ۳۱ تا ۳۲ سنت برای هر لیتر شیر به ۴۱ سنت افزایش یابد.

هانس فدلدن‌آور، سخنگوی این اتحادیه در گفت‌وگو با بخش خبر شبکه اول تلویزیون نظری خوش‌بینانه نسبت به کمک‌های ابراز نکرد. او گفت: «چند یورو کمک‌ دولتی در این زمینه نمی‌تواند زیان‌های اساسی را که به کشاورزان و دامداران شده جبران کند.»

تاثیر تغییرات آب‌وهوایی

وزیر محیط زیست ایالت نیدرزاکسن آلمان در جلسه ویژه روز دوشنبه در باره گرمای شدید آلمان گفت: «این نشانه خوبی است تا تغییرات آب و هوایی را جدی بگیریم.» به گفته اولاف لیز در آلمان برای حفاظت از زیست‌بوم اقدامات موثری انجام گرفته و می‌گیرد و باید در زمینه تغییرات آب‌وهوایی نیز اقدامات ضروری اتخاذ شود. او تغییرات آب‌وهوایی را "روند خزنده‌ای" خواند که آهسته پیش می‌رود و آسیب‌های بسیاری به جا خواهد گذاشت.

اولاف لیز گفت: «شدت تغییرات ناگهانی آب‌وهوا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که تا چه اندازه لازم است بررسی این موضوع جدی گرفته شود.» او گفت که باید تلاش شود تولید گاز کربنیک به شکل موثر و پایدار به میزان قابلتوجهی کاهش یابد.

برخی از مناطق آلمان در هفته‌های اخیر گرمای ۳۸ درجه را تجربه کردند. پژوهشگران هواشناسی می‌گویند احتمال بروز دوره‌های شدید گرما و پایداری آنها در اروپا افزایش یافته است.

تابستان سال ۲۰۱۵ گرم‌ترین تابستان بیش از صد سال اخیر در آلمان به شمار می‌رود.

/دویچه وله

کپی