اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

قلل اراده، زیر پای شماست

قلل اراده، زیر پای شماست

حس صعود از دوست داشتنی ترین حس هاست یک سالی است که لاله با یک گروه کوهنوردی، قله هایی کوچک و بزرگی را فتح کرده است. او حرفه ای نیست اما می گوید دوست دارم این کار را تا انتها ادامه دهم و قله های زیادی را زیر پا لمس کنم. دوست دارم مانند کوهنوردان حرفه ای قله های بلند را بپیمایم. آرزو داشتم از کوه صعود کنم اما پایی را برای همراهی نمی یافتم تا این گروه پا گرفت. "لاله عرب زاده"دانشجوی دکترای حقوق است و وکیل و کارمند دادگستری. اما ...

ایران آنلاین / پای کوه که می ایستی تو کوچکی و کوه بزرگ و به قله که می رسی تو بزرگی و کوه در زیر پای تو. حس زیبایی که انسان های زیادی را وامی دارد سختی راه را بر خود هموار سازند و پا بر سینه کوه نهند. احساس  لاله "بر کوه حس پرواز است. می گوید: از کوه که بالا می روی چنان با نشاط می شوی و پر انرژی، که تا مدت ها پس از آن از خستگی و ناامیدی خبری نیست در دامن کوه عناصر طبیعت به تو الهام می بخشند. نوازش نسیمی که می وزد، سنگریزه هایی که در زیر پا می غلطند و صدای بادی که در کوه می پیچد. انگار به اصل خود برگشته ای. همه چیز فراموش می شود. خستگی ها، روزمرگی ها و ...

حس صعود از دوست داشتنی ترین حس هاست یک سالی است که لاله با یک گروه کوهنوردی،  قله هایی کوچک و بزرگی را فتح کرده است. او حرفه ای نیست اما می گوید دوست دارم این کار را تا انتها ادامه دهم و قله های زیادی را زیر پا لمس کنم. دوست دارم مانند کوهنوردان حرفه ای قله های بلند را بپیمایم. آرزو داشتم از کوه صعود کنم اما پایی را برای همراهی نمی یافتم تا این گروه پا گرفت. "لاله عرب زاده"دانشجوی دکترای حقوق است و وکیل و کارمند دادگستری. اما آنچه کار او و دوستانش را از دیگران متمایز می سازد این است که آنها زیبایی های طبیعت را با غیر چشم سر می بینند.
سید کاظم شمس از جانبازان نابینا و متولی این گروه کوهنوردی می گوید: دوستان نابینا در گوشه و کنار به صورت انفرادی صعودهای خوبی داشته اند و کوهنوردی را تجربه می کنند، اما ما کوهنوردی حرفه ای و جمعی نداشتیم این بود که سال گذشته در هیئت ورزش های نابینایان و کم بینایان استان تهران به این فکر افتادیم انجمن کوهنوردی نابینایان را راه بیندازیم. استارت کار زده شد و با اطلاع رسانی از دوستان نابینایی که می خواستند در این کار حضور داشته باشند دعوت به عمل آوردیم. شمس می گوید البته جز علاقه ؛ داشتن توان لازم برای همراهی سایر افراد گروه نیز شرط است سعی کردیم ابتدا با برنامه های گل گشت نابینایانی که به این ورزش علاقه مند هستند به همراه خانواده هایشان برای کوهپیمایی ببریم در فضایی شاد و مفرح و کم کم از بین آنها، کسانی که علاقه مند می شوند یا توان همراهی گروه را دارند بیابیم و برای صعود به قله های بلند دعوت کنیم.
او می افزاید سعی می کنیم ماهی یک صعود را برنامه ریزی کنیم و از سال گذشته تا الان حدود هشت صعود داشته ایم و به جز ایامی در زمستان و ماه مبارک رمضان برنامه ما مرتب بوده است. سه چهار باری هم برنامه گل گشت خانوادگی را برگزار کرده ایم.
لاله همراه این گروه به قله های روته، سنگان ؛آهار شکر آب،پرسون و.. رفته است می گوید: کفش مخصوص،باتوم و کوله وسایلی است که باید همراه داشته باشیم و البته همراه بینای کاربلدی که همپای ما از کوه بالا بیاید.هر کدام نیز توشه و غذایی همراه می بریم با هم می خوریم و به قله فکر می کنیم. 
از او می پرسم کار با این گروه که تازه شروع شده حتما مشکلاتی هم داشته است همه هم توان و همپا هستید ؟ می گوید : نه، گاه صعود خیلی سخت است مثلا در روته ،یکی از بچه ها وسط راه برید نه پای آمدن داشت و نه امکانی برای ماندن . همه بچه ها دست به کار شدیم و با تشویق و همراهی و کمک هر جوری بود او را با خود به قله بردیم.
جمع همدلی هستند از خانم ها و آقایان نابینا و کم بینا و همراهانی که با آنها صعود را تجربه می کنند
شمس می گوید برنامه ریزی برای این صعودها سخت است چون باید برای هر نابینا همراهی در نظر گرفته شود البته همراهان آقا راحت تر پیدا می شوند اما خانمهایی که با کوهنوردی آشنا باشند و بتوانند همراهی خانمهای نابینا را بر عهده گیرند به سختی یافت می شوند . او از همراهی هیئت ورزشهای نابینایان و کم بینایان و خصوصا رئیس هیئت آقای روغنی می گوید و اینکه برنامه اصلی ما صعود به قله "علم کوه "است و هیئت قول داده در برنامه ریزی برای آن صعود ،کمک هزینه ای هم به بچه ها لا اقل برای خرید کفش مخصوص بدهد. البته دوستانی که الان با ما هستند خودشان کفش باتوم کوله کلاه و حتی عینک مناسب تهیه کرده اند . این جانباز نابینا می افزاید هر بار گروه ما با جمعی 8-9 نفره تشکیل می شود و به مرور به این جمع افزوده هم می شود ما برنامه هایی که می گذاریم را به اطلاع اعضا می رسانیم و کار تامین همراه و ایاب و دهاب را بر عهده می گیریم بچه ها اول صبح جلوی مکان هیئت سوار اتوبوس می شوند و آنهایی که در مسیر هستند نیز در راه به ما می پیوندند و روزی پر نشاط آغاز می شود تا عصر که همه خسته اما پرنشاط و با روحیه خوب به شهر و خانه بر می گردند.

 

کپی