اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تولید اوپک به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۱۸ رسید

تولید اوپک به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۱۸ رسید

بررسی رویترز نشان می دهد که تولید نفت اوپک در ماه جولای به بالاترین سطح خود در سال 2018 رسیده است. دلیل این امر افزایش تولید کشور های حاشیه خلیج فارس پس از توافق اوپک برای افزایش تولید، و همچنین پیوستن جمهوری کنگو به این سازمان عنوان شده است.

ایران آنلاین /در ماه جولای تولید اوپک به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۱۸ رسید، ولی تولید نفت ایران کاهش یافتبررسی رویترز نشان می دهد که تولید نفت اوپک در ماه جولای به بالاترین سطح خود در سال 2018 رسیده است. دلیل این امر افزایش تولید کشور های حاشیه خلیج فارس پس از توافق اوپک برای افزایش تولید، و همچنین پیوستن جمهوری کنگو به این سازمان عنوان شده است.

 بنا بر نتایج بررسی ای که در روز دوشنبه منتشر شد، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه جولای روزانه 32.64 میلیون بشکه نفت استخراج کرده است. نتایج این بررسی نشان می دهد که این میزان تولید، از میزان تولید بازنگری شدهٔ ماه ژوئن 70،000 بشکه بیشتر است و بالاترین میزان تولید در سال جاری می باشد.  در آمار ماه جولای میزان تولید کنگو نیز به مجموع تولید اوپک اضافه شده است.

ماه گذشته، سازمان کشورهای صادر کننده نفت و دیگر تولیدکنندگان، از جمله روسیه، توافق کردند که تولید خود را از ماه جولای به میزان ۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهند. هدف از این اقدام جلوگیری از جهش چشمگیر قیمت نفت با کاهش بیش از حد تولیدات نفتی، اعلام شده بود.

اوپک و همپیمانان غیرعضو با هدف کاهش مازاد عرضه نفت در بازار و افزایش قیمت این محصول، از سال ۲۰۱۷ اقدام به کاهش تولید نفت به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز کرده بودند. اما با کاهش تولید ونزوئلا و برخی دیگر از تولیدکنندگان، میزان کلی کاهش تولید به بالای ۱۶۰ درصد مقدار توافق شده رسیده بود. در توافق ۲۲ ژوئن، در واقع با افزایش تولید روزانه ۱ میلیون بشکه،  میزان تولید به سطح توافق شده در سال ۲۰۱۷ برگردانده شد و سهم روسیه در این افزایش تولید در حدود ۲۰۰ هزار بشکه است.

بنا بر این بررسی، پایبندی کلی اعضای اوپک به قرارداد کاهش تولید در ماه جولای ۱۱۱ درصد گزارش شده است که نسبت به ۱۱۶ درصد ماه ژوئن کمتر است، اما به این معنا است که هنوز ۱۱ درصد بیشتر از آنچه که توافق شده، کاهش تولید صورت گرفته است.

این بررسی نشان می دهد که در ماه جولای، کویت و امارات متحده عربی تولیدشان را به ترتیب ۸۰ هزار و ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داده اند. این در حالی است که عربستان سعودی تولید خود را نسبت به ماه ژوئن، ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

این در حالی است که تولید نفت ایران در ماه جولای ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است. این امر به دلیل بازگشت تحریم های آمریکا و پا پس کشیدن برخی شرکت ها از خرید نفت ایران بوده است.

همچنین با پیوستن جمهوری کنگو به اوپک که در ماه ژوئن اتفاق افتاد، موجب شده است که روزانه ۳۲۰ هزار بشکه به مجموع تولید اوپک در ماه جولای افزوده شود.

/تابناک

کپی