اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

آیا آمریکا قرار است این بها را برای مذاکرات طالبان بپردازد؟

آیا آمریکا قرار است این بها را برای مذاکرات طالبان بپردازد؟

نشست میان مقام‌های آمریکا و اعضای طالبان در قطر امیدها به صلح در افغانستان را احیا کرده است اما این مساله همچنین می‌تواند حکم دولت افغانستان را ضعیف کند. آیا آمریکا قرار است این بها را برای مذاکرات طالبان بپردازد؟

ایران آنلاین / هفته گذشته هیاتی به رهبری آلیس ولز، معاون وزیر خارجه آمریکا با نمایندگان طالبان افغانستان در دوحه قطر مذاکراتی داشت تا شاید گفت‌وگوهای صلح آغاز شود و این درگیری طولانی‌مدت به پایان برسد.

به گفته یک مقام طالبان که در این مذاکرات حضور داشت "نشانه‌های بسیار مثبتی" وجود دارد و به اعتقاد او مذاکرات در "جوی دوستانه" برگزار شد. با این حال مقام‌های طالبان می‌گویند این نشست را نمی‌توان "مذاکرات صلح" دانست اما ممکن است راه را برای مذاکرات مستقیم آتی با واشنگتن هموار کند.

دولت افغانستان مکررا طالبان را به شرکت در مذاکرات صلح دعوت می‌کند اما این گروه شبه‌نظامی تاکید کرده است که تنها با آمریکا وارد مذاکرات مستقیم می‌شود؛ چرا که از نظر آنها این واشنگتن است که می‌تواند تصمیم‌گیری کند نه کابل.

آمریکا به رغم تمایلاتش برای مذاکره با طالبان تاکید دارد که روند صلح افغان باید تحت رهبر خود افغان‌ها باشد.

دردسر بزرگتر اشرف‌ غنی
اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان از هیچ کوششی برای کشاندن طالبان به میز مذاکره دریغ نکرده است. او حتی پیشنهاد به رسمیت شناختن این گروه شبه‌نظامی به عنوان یک حزب سیاسی را مطرح کرد و از تمایلش برای اصلاح قانون اساسی افغانستان برای تحقق این هدف سخن گفت. اما طالبان پیشنهادات او را رد کردند. این شبه‌نظامیان تنها با آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر موافقت کردند و به رغم درخواست کابل حاضر به تمدید آن نشدند.

غنی مکررا تاکید می‌کند که تنها یک روند صلح تحت رهبری افغان‌ها می‌تواند ثبات را به این کشور جنگ‌زده بازگرداند اما مذاکرات آمریکا – طالبان در قطر مقام‌های افغان را در موقعیت دشواری قرار داد. مقام‌های افغان می‌گویند از نشست دوحه میان طالبان و دیپلمات‌های آمریکایی اطلاع دارند.

احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغان می‌گوید: از این ملاقات اطلاع داریم اما هدفش آغاز مذاکرات مستقیم میان آمریکا با طالبان نیست. متحدان آمریکایی ما در این روند کمک می‌کنند اما مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان خواهد بود.

اما برخی از کارشناسان معتقدند که کابل در میزان نقشش در تلاش‌های جاری اغراق می‌کند.

وحید مژده، تحلیلگر دفاعی مستقر در کابل که سابق عضو طالبان بوده می‌گوید: در هفته‌های گذشته مقام‌های آمریکایی زیادی به کابل آمدند تا با اعضای سابق طالبان دیدار کنند. من در تعدادی از جلسات حضور داشتم و به ما گفته شد که آمریکا تمایل دارد تا به صورت مستقیم وارد مذاکرات با طالبان شود؛ آن هم بدون مشارکت کابل.

کارشناسان تاکید دارند چنانچه دولت ترامپ مستقیما با طالبان وارد گفت‌وگو شود ماموریت دولت افغانستان بیش از پیش تضعیف خواهد شد. صدیق پتمن، مشاور سابق اشرف غنی می‌گوید: احتمال دارد آمریکا درباره اعتبار دولت کنونی افغانستان برای تضمین صلح در افغانستان مصالحه کند.

کپی