اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
وزیر علوم گفت:

بورس تحصیلی خارج از کشور تنها به دانشجویان دکترا انجام می شود

بورس تحصیلی خارج از کشور تنها به دانشجویان دکترا انجام می شود

منصور غلامی، وزیر علوم گفت: اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور کاهش یافته است.

ایران آنلاین / منصور غلامی در حاشیه همایش پارک‌های علمی فناوری در جمع خبرنگاران گفت: از دانشجوها در دانشگاه حمایت می‌کنیم و قطعا دانشگاه‌ها برای دانشجویان تاسیس شده است.  دانشجویان به دانشگاه می‌آیند تحصیل می‌کنند و بعد در سطح جامعه منشا برنامه‌های اجرایی و مدیرتی می‌شوند و بعد انتظار داریم این چرخه به دانشگاه‌ها کمک کند. من فکر می‌کنم تا هر جا که لازم بوده و توانسته‌ایم کمک کرده‌ایم و باز هم هر کمکی از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد.

او افزود: یکی از وظایف مهم دانشگاه‌ها، ورود به مسائل و مشکلات جامعه و حمایت از تولید داخلی است. اما با توجه به شرایط خاص کشور، من به روسای دانشگاه‌ها نامه‌ای نوشتم و در آن تأکید کردم که برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها با هدف کمک به تولید ملی کشور و اقتصاد کشور باشد. بنابراین از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود به حل مسائل و مشکلات پیش روی نهادها، دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و... بپردازند.

غلامی بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های کشور پروژه‌های تحقیقاتی و فناوری‌های متعددی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف دارند که بسیاری از این پروژه‌ها آغاز شده و اکنون وسعت و گسترش بیشتری پیدا کرده است. توانمندی موجود دانشگاه ها می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات کشور را حل کند.

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: علاوه بر نامه‌ به روسای دانشگاه‌ها به تمام مسئولین اجرایی کشور نیز نامه ارسال شده  که در آن عنوان کردیم دانشگاه‌ها متخصصان و اساتید کشور، این قابلیت و توانایی را دارند که مشکلات موجود در این نهادها و سازمان‌ها را برطرف کنند. ما توان علمی برای حل بسیاری از مسائل را در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی خود داریم.

وزیر علوم با اشاره به پرهزینه بودن کشور گفت: امیدواریم با توسعه فرهنگ مدیریت سبز در تمامی اجزای کشور به خصوص دانشگاه‌ها بتوانیم فرهنگ توسعه بهره‌وری با حداقل هزینه را پیاده‌سازی کنیم.

وی در خصوص اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان نیز گفت: بورس تحصیلی خارج از کشور تنها به دانشجویان دکترا و برای رشته‌های خاص صورت می گیرد. با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته دانشگاه‌ها توانایی آموزش در اکثر تخصص‌ها را دارند میزان اعطای بورس خارج از کشور کاهش یافته است.

وزیر علوم گفت: اما به دانشجویان دوره دکترا فرصت مطالعات خارج از کشور ۶ تا ۹ ماهه اعطا می شود که این افراد بتوانند در دیگر دانشگاه‌های جهان فعالیت مطالعاتی داشته باشند و ارتباط علمی ایران و دیگر کشورها افزایش یابد./ ایلنا

کپی