اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

بازسازی مسجد جامع ساری وارد مرحله اجرایی شد

بازسازی مسجد جامع ساری وارد مرحله اجرایی شد

بازسازی مسجد جامع تاریخی شهر ساری کمتر از 3 هفته پس از آتش سوزی با عبور از مراحل طراحی و کارشناسی میراث فرهنگی، وارد فاز اجرایی شده است .

ایران آنلاین / «عبدالمطلب شریفی»، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران درباره روند بازسازی مسجد جامع ساری به ایرنا، گفت: معماران گنبد ساز از اصفهان برای بررسی و بازدید به مسجد جامع آمده اند تا شرایط کار خود را ارزیابی کنند.

شریفی همچنین به مرمت سقف مسجد که گمانه زنی های زیادی را در پی داشت، اشاره کرد و افزود: میراث فرهنگی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا تمامی قسمت های مسجد در چهارچوب ضوابط ثبتی میراث فرهنگی مرمت شود.
وی درباره ایراد گیری برخی به خاطر تخریب کامل سقف مسجد جامع نیز افزود: گذشته از اینکه سقف مسجد جامع تاریخی نبود و چند سال پیش نوسازی شده بود، در عین حال در آتش سوزی به طور کامل سوخت و حتی اگر تاریخی هم بود، قابل ترمیم نبود در حالیکه میراث فرهنگی موظف است تنها آثاری را حفظ و یا مرمت و بازسازی کند که بخشی از آن سالم باشد. از سوی دیگر سقف مسجد جامع تاریخی نبود و چند سال پیش نوسازی شده بود. در بازسازی مسجد جامع ، مهم، حفظ بنای تاریخی آن است و هر اقدامی که به هویت تاریخی آن آسیب بزند انجام نخواهد شد چنان که در موضوع سقف مجبوریم از سازه های جایگزینی استفاده کنیم که هم سنگین نباشد و به بنا صدمه نزند و هم آسیبی به ثبتی بودن یا هویت تاریخی مسجد وارد نکند.
مسجد جامع ساری در محوطه بازار قدیمی« نرگسیه» ساری واقع است و هنگام آتش سوزی دست کم 10 مغازه این بازار هم که در کنار مسجد قرار داشت ، آسیب دید. گفته می شود مغازه های خسارت دیده متعلق به مسجد و در اجاره فروشندگان بوده و بازسازی آنها بر عهده هیات امنای مسجد است ./ ایرنا

کپی