اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

سیستم‌های اطلاع رسانی مسافر معضلات ترافیکی را کاهش می‌ دهد

سیستم‌های اطلاع رسانی مسافر معضلات ترافیکی را کاهش می‌ دهد

سرهنگ مسعود جبارزاده، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت: معضلات ترافیکی شهر تهران با استفاده از سیستم‌های اطلاع رسانی مسافر کاهش می‌یابد.

ایران آنلاین / سرهنگ مسعود جبارزاده از راهکاری برای کاهش معضلات ترافیکی تهران خبر داد و اظهار کرد: با توجه به حجم گسترده به‌کارگیری وسیله نقلیه شخصی در شهر تهران و محدود بودن گنجایش معابر این شهر استفاده از سیستم‌های پیشرفته اطلاع‌رسانی به شهروندان امری اجتناب‌ناپذیر می‌کند. این سیستم‌ها قادرند پیش از آغاز سفر و در حین انجام آن اطلاعاتی را در اختیار مسافر قرار دهند که وی بتواند بر اساس این اطلاعات نوع سفر و مسیر آن را انتخاب کند.

جبارزاده در این رابطه توضیح داد: شهروندان باید به‌صورت آنلاین اطلاعات کافی را به دست آورده و بر اساس آن برای سفر خود برنامه‌ریزی کنند. سامانه‌های یاد شده باید بر اساس مبدأ و مقصدی که شهروند انتخاب می‌کند، به وی گزارش آنلاین ارائه دهند تا وی بتواند مسیر‌های جایگزین را برای رسیدن به مقصد خود انتخاب کرده یا اینکه نوع سفر خود را تغییر دهد. مثلاً اگر مدت زمان سفر با وسیله شخصی تا حد قابل توجهی بیشتر از سفر توسط سیستم‌های حمل و نقل عمومی است، فرد بر اساس اطلاعات دریافتی در این مورد قادر به تصمیم‌گیری باشد. هر چند به‌طور کلی توصیه می‌شود که استفاده از سیستم‌های حمل و نقل عمومی در اولویت شهروندان قرار داشته باشد.

وی در همین رابطه افزود: یکی از قابلیت‌های دیگری که می‌تواند در این راستا مفید واقع شود، دسترسی به آخرین وضعیت پارکینگ‌های سطح شهر است. بر این اساس پارکینگ‌های سطح شهر باید هوشمند شوند و اطلاعات آن‌ها به‌صورت آنلاین در اختیار شهروندان قرار گیرد. در این صورت رانندگان می‌توانند پیش از انجام سفر خود، از پارکینگ‌های محدوده مقصد خود اطلاع یابند و جای پارک خود را نیز رزرو کنند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به فواید چنین سیستمی گفت: این اتفاق سبب می‌شود، از تردد مسافت‌های زیاد برای یافتن پارکینگ جلوگیری شود و ارتکاب تخلفات ساکن مانند پارک دوبله نیز کاهش یابد. در نتیجه ضمن کاهش حجم بار ترافیک و مدت زمان سفر شهروندان، از میزان مصرف سوخت و آلودگی هوا نیز کاسته می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی