اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

اقتصاد سال‌هاست که به سیاست باج می‌دهد/ حاکمیت دوگانه ما را به زمین می‌زند

اقتصاد سال‌هاست که به سیاست باج می‌دهد/ حاکمیت دوگانه ما را به زمین می‌زند

دولت ها تاکنون، از اقتصاد به عنوان مسکن، برای حل مشکل مردم استفاده کرده‌اند/ تغییر در تیم اقتصادی دولت را هم مثبت و هم منفی است/ ابرچالش‌ها را باید با ابرتصمیم‌ها حل کرد

ایران آنلاین /     فعال سیاسی اصلاح طلب فائق آمدن بر مسائل موجود را در گرو اراده ملی دانست و گفت: در حال حاضر چالش‌ها و بحران‌ها، کمتر ماهیت اقتصادی دارند، بر این اساس تنها مشکل ما تغییر تیم اقتصادی نیست.


به گزارش  ایرنا، ترمیم و تغییر برخی مهره های کابینه دولت، سوژه ای است که نه فقط رسانه ها، که افکار عمومی جامعه را به خود مشغول داشته و حرف و حدیث ها درباره آن بسیار است.
در خصوص ترمیم کابینه به عنوان راه حلی برای عبور از وضعیت موجود، برخی با پرداختن به مسائل و مشکلات کشور به ویژه در حوزه اقتصادی، ترمیم کابینه دولت را به ویژه در حوزه اقتصادی یک ضرورت بیان می کنند و در مقابل، دیدگاهی دیگر تغییر در کابینه دولت را در شرایط کنونی به سود دولت و کشور نمی دانند و معتقند که برای فائق آمدن بر مشکلات و چالش های موجود به اراده ای جمعی و تصمیم حاکمیت نیاز است.
گروه سیاسی ایرنا، برای بررسی این موضوع با «داوود سلیمانی» فعال سیاسی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه به گفت و گو پرداخت.

راه حل برون رفت از شرایط فعلی محدود به دولت نیست
داوود سلیمانی در خصوص چون و چراهایی که درباره تغییر تیم اقتصادی دولت مطرح است به ایرنا گفت: اگر تغییر تیم اقتصادی دولت به این معنا باشد که نه دولت و دستگاه اجرایی بلکه تمام حاکمیت اعم از دولت و نهادهای غیر انتخابی را وادار به تصمیم‌های سخت کند – که به اعتقاد من نمی‌کند- بسیار هم خوب است وگرنه چندان تأثیری ندارد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه «در حال حاضر دولت با ابرچالش های متعدد و متنوعی روبه‌رو است» تصریح کرد: بخشی از این چالش ها اساساً در حوزه ی اقتصاد نیست و البته بخشی از آن‌ها هم اقتصادی است، بنابراین راه‌حل برون رفت از این وضعیت الزاماً محدود به دولت -به مفهوم اجرایی آن یعنی قوه مجریه- نیست و نیاز به اراده‌ی جمعی و تصمیم حاکمیت دارد. در این میان تیم اقتصادی دولت هم به‌عنوان جزیی از این عوامل در مدیریت کلان اقتصادی کشور به سهم خود موثر است اما نمی‌توان گفت تعیین‌کننده هم هستند.

تنها مشکل ما تغییر تیم اقتصادی نیست
این استاد دانشگاه افزود: تیم اقتصادی دولت، اقتصاددان نیستند وتخصص آن ها در حوزه‌ی اقتصاد نیست، این یک چالش و ضعف بزرگ است اما در حال حاضر چالش‌ها و بحران‌ها، کمتر ماهیت اقتصادی دارند، بر این اساس تنها مشکل ما تغییر تیم اقتصادی نیست.
سلیمانی در ادامه مشکلات کشور را نه محدود به اقتصاد که در حوزه های مختلف معرفی و عنوان کرد: ما با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستیم که حل مساله اقتصاد از بستر آن‌ها می‌گذرد. البته ابرچالش‌هایی که با آن درگیر هستیم هم نیاز به تیم اقتصادی قوی دارد اما تیم به تنهایی نمی‌تواند موفق باشد.

سال ها است که اقتصاد به سیاست باج می دهد
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه«سال‌هاست که اقتصاد ما به سیاست باج می‌دهد.» تصریح کرد: دولت ها تاکنون، از اقتصاد به عنوان مسکن، برای حل مشکل مردم استفاده کرده‌اند.
وی تغییر در تیم اقتصادی دولت را هم مثبت و هم منفی ارزیابی کرد و گفت: به نظر من ضرورت تغییر تیم اقتصادی دولت از جهتی منفی و از جهتی مثبت است. یعنی به دلیل همبستگی بین عوامل موثر در وضعیت کنونی اقتصاد، سهمی که تیم اقتصادی می‌تواند در حل بحران داشته باشد، بسیار اندک است و باید مسایل دیگر را حل کرد.
این فعال سیاسی افزود: سال‌هاست که اقتصاد ما به سیاست باج می‌دهد یعنی ما برای خواباندن صدای اعتراض‌ها از اقتصاد به‌عنوان مسکن به منظور حل مشکل مردم استفاده کرده‌ایم و به درمان و پیش‌گیری نپرداخته‌ایم. مرتب مسکن تجویز کرده‌ایم و این مسکن‌ها در طول زمان اثر خود را از دست داده‌اند و ما در مقابل، دوز آن را افزایش داده‌ایم. در این روند نیز مشکل هر روز بزرگ و بزرگ‌تر شده است.

وضعیت موجود با مسکن دادن بهبود نمی یابد
سلیمانی در ادامه وضعیت موجود را فقط با سیاست های دولت مرتبط ندانست و با بیان اینکه این امر هم به ساختار دولت و حاکمیت در ایران باز می گردد، گفت: این چالش ها چندگانه ی هم افزا و مثبت نیست بلکه چندگانه ی منفی و مخرب است. اجزای قدرت رقابت تخریبی گاه پیدا می کنند و دود آن به چشم مردم می رود. آستانه تحمل آنان کم و قدرت تدبیر و مدیریت چند وجهی آنان بشدت ضعیف و آسیب پذیر است . بنابراین برای گذار تغییر چند وزیر کافی نیست اصلاح ساختار هم شرط لازم آن است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه با ادامه روند موجود، بهبودی در جامعه حاصل نمی شود، تاکید کرد: با این روند، نه تنها بهبودی در کار نیست بلکه مرگ بیمار حتمی است. دولت و حاکمیت باید تصمیمی سخت بگیرند، وگرنه این بیماری‌ها با مسکن دادن بهبود نخواهد یافت. تثبیت کاذب نرخ بهره بانکی در طول پنج سال به منور پیشگیری از تورم، شاهدی بر این مساله است؛ مساله ای که هم اکنون به به پاشنه آشیل اقتصاد تبدیل شده است.

ما باید بسته ی مدیریتی کشور را با هم ببینیم
سلیمانی گفت: در این مسائل دولت به تنهایی موثر نیست بخشی از این حرف درست است که دولت هم مقصر است. ولی ما باید پکیج و بسته ی مدیریتی کشور را با هم ببینیم.
وی با بیان اینکه«مشکل امروز ما برآمده از یک روند تاریخی در مجموعه ی حاکمیت است» تصریح کرد: دولت و قوای ثلاثه و نهاد های غیر انتخابی همه در پدید آمدن این وضعیت مشارکت داشته اند اما بخشی در پیشگاه ملت خود را مسئول و پاسخگو و بخشی مصون از پاسخگویی هستند.
این فعال سیاسی ادامه داد: همانطور که گفته شد علت آن هم، ساختار حقوقی نهادها و دستگاه های حاکمیتی و نقص در قوانین کشور است. این ها باید اصلاح شود و مردم در عمل اراده ی تغییر را ببینند تا به قدرت حاکمیت اعتماد کنند که این حاکمیت توان حل مشکلات را دارد.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه«عدم اعتماد مردم ریشه در عدم اقتدار حاکمیت به معنی عام آن دارد»، خاطر نشان کرد: این نیازمند تصمیمی سخت است. تصمیم سخت تنها توسط دولت، امکان پذیر نیست زیرا موجب حمله به آن‌ها توسط رقیب می‌شود. بنابراین این تصمیم باید ملی، فراجناحی، حاکمیتی و به شکل یکپارچه باشد. من از این رو به آن تصمیم سخت می‌گویم چون هم به شدت مخالف دارد و هم موجب تغییراتی توأم با درد خواهد بود چون به نوبه‌ی خود جراحی اقتصاد است.

حاکمیت دوگانه ما را به زمین می‌زند
سلیمانی فائق آمدن بر مشکلات کشور را در گروه عزم و اراده ملی دانست و تصریح کرد: این نیازمند به انسجام ملی بوده و چون کاری ملی است، باید در سطح ملی انجام شود. با توجه به شرایط خارجی و وضعیت داخلی باید برای عدم اعتماد و هراس مردم چاره‌اندیشی کرد. چاره‌ی آن نیز شفافیت و تفاهم ملی است.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر این موضوع که «مردم به دنبال اقتدار و حاکمیت واحد هستند.» گفت: حاکمیت دوگانه ما را به زمین می‌زند. این دو گانگی –وجود نهادهای موازی با دولت در اقتصاد و امنیت و روابط بین الملل و …- را باید حل کرد و این تصمیمی سخت و یک جراحی بزرگ است که نیاز به اقتدار و حاکمیت یکپارچه و عزم ملی دارد.
دولت به تنهایی قادر به حل نیست بلکه باید وزارتخانه ها و نهادهای اقتصادی موازی دولت را چاره کرد سپس دولت بر اساس مسئولیت باید پاسخگو باشد.
ابرچالش‌ها را باید با ابرتصمیم‌ها حل کرد
سلیمانی گفت: چالش ها ریشه در مدیریت تمام دولت ها از گذشته تاکنون دارد، حداقل نوع مدیریت منابع ما بسیار مبتدی و بدور از آینده نگری بوده است ، بنابراین ابرچالش‌ها را باید با ابرتصمیم‌ها حل کرد. و ملت در اینجا کلید حل مشکلاتی است که از دست حاکمیت ساخته نیست. به اعتقاد من بخش بزرگ بحران آب و محیط زیست به دست مردم و فرهنگ مصرف و تغییر الگوی زیستی مردم قابل حل است. این بار کلید در دست روحانی نیست؛ کلید در دست ملت است.

اصلاح طلبان دوست ندارند دولت اعتدال شکست بخورد
فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه«اصلاح طلبان دوست ندارند دولت اعتدال شکست بخورد»، اظهارداشت: سیاست اصلاح طلبان از ابتدا مبتنی بر اتحاد و نقد بوده است. ما دوست نداریم دولت اعتدال شکست بخورد. البته می دانیم که الان از دو جبهه ایشان در فشار است هم داخل و هم خارج.
وی ادامه داد: این بدان معنا نیست که دولت توانسته نسبت به شعارهایی که زمان انتخابات داده خوب عمل بکند. از این رو هم اصلاح طلبان و هم مردم از برخی رفتارهای دولت در حوزه ی سیاست داخلی نگرانند و نقد جدی دارند. هم نسبت به میزان تلاشی که برای تحقق شعارها صورت می گیرد و هم چینش نیروها.
ما در این دو مقوله بشدت نقد داریم. معتقدیم که عدم توجه رئیس دولت به این هشدارها موجب نارضایتی بیشتر مردم بویژه در استان ها و شهرستان ها می شود و پایگاه مردمی اصلاحات را آسیب پذیر میسازد.
سلیمانی در خاتمه گفت: به نظر من کل جریان سیاسی اصلاحات تاکنون بسیار در جهت تقویت دولت برای حل مشکلات بعنوان پشتیبان سیاسی عمل کرده ولی متاسفانه دولت نتوانسته چنانکه شایسته است از این ظرفیت برای حل بحران ها سود ببرد./ 

 

کپی