اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
وزیر بهداشت گفت:

کار اصلی وزارت بهداشت حراست از حقوق مردم است

کار اصلی وزارت بهداشت حراست از حقوق مردم است

دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت از موسسه اعتباری ملل به دلیل توجه ویژه به حوزه خدمات اجتماعی و ایجاد سرمایه اجتماعی تقدیر کرد و گفت: بنگاه‌های اقتصادی در دنیا نیز به ایجاد سرمایه اجتماعی برای خود فکر و به آن عمل می‌کنند؛ اما در ایران، یک روند، یک طرفه است و اگر مدیری دردمند باشد یا احساس وظیفه کند، گام‌های موثری در کمک به مردم و جامعه بر می‌دارد.

ایران آنلاین / دکتر سیدحسن هاشمی در نشست امضای تفاهم نامه با موسسه اعتباری ملل برای تکمیل و ساخت چندین بیمارستان در شهرهای  رشت، تهران و مشهد، اظهار داشت: متاسفانه مدیران بنگاه های اقتصادی در کشور در اکثر موارد به حوزه خدمات اجتماعی توجه کافی ندارند که این ممکن است در کوتاه مدت آسیب نرساند، اما در بلندمدت افراد و نهادهایی برنده هستند که در حوزه اجتماعی و کاهش درد و رنج مردم گام برداشته باشند. 

وزیر بهداشت با اشاره به امضای این تفاهم نامه، ابراز امیدواری کرد که قراردادهای اجرایی تکمیل و ساخت بیمارستان های توافق شده، ظرف دو ماه آینده بسته شود و بزرگترین بیمارستان آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ظرفیت ۷۵۰ تخت بیمارستانی (بیمارستان شهدای تجریش) به زودی تکمیل و افتتاح شود. 

هاشمی از دیگر پروژه های توافق شده بین وزارت بهداشت و موسسه اعتباری ملل را احداث و بهره برداری از بیمارستان جایگزین معتضدی کرمانشاه و تکمیل مجموعه تشخیصی درمانی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: خوشبختانه موسسه اعتباری ملل ۲ بیمارستان در مشهد مقدس با ظرفیت ۶۰۰ تخت خواهد ساخت و تا ۸۰۰ تخت بیمارستانی نیز قابل افزایش است. همچنین این موسسه در شهر رشت، به ساخت و بهره برداری از بیمارستانی با ظرفیت ۳۰۰ تخت اقدام خواهد کرد.

وزیر بهداشت درخصوص سرمایه‌گذاری تکمیل و ساخت این پروژه ها، گفت: این بیمارستان ها در قالب شرکت پروژه، تکمیل و ساخته می شوند و مانند سایر پروژه های اقتصادی، دانشگاه و موسسه اعتباری ملل به نسبت آورده، سهام خواهد داشت و در همه امور آن شامل ساخت، تجهیز و مدیریت آن مشارکت دارند و وزارت بهداشت تمایل دارد که سهم کمتری در پروژه های مشارکتی داشته باشد تا بتواند پروژه های بیشتری را تکمیل کند.

هاشمی با اشاره به اختیارات مناسب تبصره ۱۹ بودجه سال ۹۷، اضافه کرد: در مورد تعرفه گذاری، شرکت مشترک اختیارات لازم را خواهد داشت و کاملا متفاوت از سایر بیمارستان ها و پروژه های وزارت بهداشت است و دیروز نیز در جلسه سران قوا، در مورد تسهیلات و معافیت از مالیات، تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که امیدواریم برای پروژه‌های نیمه تمام دولت از جمله در حوزه سلامت، انگیزه‌ای قوی باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه موسسه اعتباری ملل این پروژه ها را با حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، احداث می کند، گفت: از موسسه اعتباری ملل تشکر می کنم که به عنوان نماینده بانک های خصوصی کشور، اقدام به ساخت بیمارستان جدید اسلام آباد غرب خواهد کرد و امیدواریم که عملیات اجرایی آن، به سرعت آغاز شود.

هاشمی تصریح کرد: تلاش زیادی شد تا بانک ها تا قبل از فرا رسیدن سالروز زلزله استان کرمانشاه، ساخت بیمارستان جدید اسلام آباد غرب را آغاز کنند، اما مشکلاتی در دستگاه‌های اجرایی مانند راه و شهرسازی، استانداری، وزارت بهداشت و مسئولان محلی وجود داشت که برطرف شده است.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اظهار داشت: ورود موسسه اعتباری ملل به حوزه سلامت را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که شرکت ها و موسسات مالی و اقتصادی، قدر سرمایه گذاری در حوزه سلامت را بدانند، چون بیشترین سرمایه گذاری بنگاه های اقتصادی در دنیا، در حوزه سلامت است، اما در کشور ما در دوران گذشته، قوانین مزاحم و نگاه سوسیالیستی در حوزه سلامت حاکم بوده که اجازه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت را نمی داد، اما این نگاه، سال هاست که در وزارت بهداشت تغییر یافته است. 

هاشمی ضمن ابراز امیدواری به افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: دولت در حوزه سلامت باید به نظارت و خرید خدمت بپردازد و کار وزارت بهداشت، بنگاه داری و تصدی گری نیست، اما وظیفه اصلی ما، حراست از حقوق مردم است، چراکه ممکن است اشکالاتی در نظارت وزارت بهداشت بر بیمارستان های دولتی وجود داشته باشد. 

وزیر بهداشت، تصریح کرد: ایده آل است که بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان به صورت مشارکتی یا مستقل عمل کند و وزارت بهداشت نیز به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی بپردازد.

وزیر بهداشت درخصوص تعرفه های ارائه خدمات توسط بیمارستان هایی که با مشارکت موسسه اعتباری ملل در کشور تکمیل و ساخته می شوند، گفت: تعرفه‌ها توافقی است و دولت می تواند خرید خدمت کند، اما بستگی دارد که بیمارستان در چه نقطه ای از کشور و برای چه تعداد از شهروندان ساخته شود و اگر بیمارستانی در تهران ساخته یا تکمیل شود می‌تواند تعرفه‌ای بین خصوصی و دولتی داشته باشد، اما اگر بیمارستان در اهواز، سیستان و بلوچستان یا کرمان ساخته شود به دلیل تعداد تخت‌های بیمارستانی ناکافی، ما به التفاوت را سازمان برنامه و بودجه در بودجه سنواتی در نظر می گیرد و دولت خرید خدمت خواهد کرد تا به مردم فشار و آسیب مالی وارد نشود.

بنابر اعلام وبدا، امروز تفاهم نامه تکمیل و ساخت چندین بیمارستان در شهرهای تهران، مشهد و رشت با حضور وزیر بهداشت و رییس هیات مدیره گروه توسعه اقتصاد ملل وابسته به موسسه اعتباری ملل، به امضاء رسید./ ایسنا

کپی