اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

دلخوری بدلکار جیمز باند از سینمای ایران/ بدلکاران در جشنواره ها جدی گرفته نمی شوند

دلخوری بدلکار جیمز باند از سینمای ایران/ بدلکاران در جشنواره ها جدی گرفته نمی شوند

ارشا اقدسی بدلکار ایرانی درخصوص حضور دوباره خود به عنوان بدلکار در فستیوال صربستان گفت: سال ۲۰۱۶ برای فستیوال شوالیه‌ها به کشور صربستان دعوت شدم و در این فستیوال اجرایی را بر عهده داشتم که با حضور سران اصلی کشور صربستان و همچنین استقبال ۵۰ هزار نفری مخاطبان روبرو شد.

ایران آنلاین /وی ادامه داد: در همان سال متوجه شدم که برخی با اسب اجرای خود را برگزار می‌کنند و به همین برای سال بعد من درخواست کردم تا بتوانم با اسب اجرای کمانگیری را اجرا کنم. همانطور که می‌دانید منشاء کمانگیری در کشور ایران است و بعد از آن به کشور‌های دیگر سرایت پیدا کرده است. طی همان سال لباسی طراحی کردم تا بتوانم علاوه بر اجرا، فرهنگ ایرانی را نیز به نمایش بگذارم، زیرا من نماینده ایران بودم و می‌خواستم لباسی برازنده بپوشم.

بدلکار فیلم سینمایی "بمب" با اشاره به موفقیت خود در دومین حضور در فستیوال صربستان تاکید کرد: سال دوم به عنوان اجرا‌های اول انتخاب شدم تا اجرایم بیشتر و بهتر به چشم بیاید. این اجرا با مشارکت ایران و صربستان به بهترین حالت ممکن اجرا شد و همین امر باعث شگفتی رئیس جمهور این کشور شد. افتتاحیه این مراسم تنها توسط دو سوار یکی از کشور ایران و دیگری از کشور صربستان انجام شد و همین امر نشان می‌داد که اجرای من تا چه در میان تمامی کشورها پسندیده شده است.

وی در همین رابطه اضافه کرد: جالب آنجاست که رئیس جمهور صربستان تا حدی از اجرا خوشش آمده بود و رضایت داشت که لقب شوالیه ایرانی را به من اهدا کرد. بنا به دوسال موفقیت در این فستیوال امسال نیز از من دعوت شده تا در افتتاحیه مراسم اجرایی تازه داشته باشم.

بدلکار فیلم "جیمز باند" درباره اینکه صربستان برای این اجراها به وی دستمزدی می‌دهد یا نه تصریح کرد: برای این مجموعه اجرا‌ها از کشور صربستان دستمزدی تعریف نشده و تمامی بدلکاران با مخارجی که توسط کشورشان تامین شده در این فستیوال شرکت می‌کنند. این فستیوال سه روز زمان می‌برد که اجرا‌های آن طی یک روز انجام می‌شود. سال گذشته ۷۰ هزار نفر تماشاگر این فستیوال بودند که به احتمال فراوان امسال افزایش نیز خواهد یافت.

وی با تاکید بر اهمیت بالای این فستیوال نزد دیگر کشورها ادامه داد: این فستیوال و حضور کشور‌ها در آن از لحاظ فرهنگی به شدت مهم است و تمامی کشور‌ها سعی می‌کنند حضور قدرتمندانه‌ای را در آن داشته باشند تا خودشان را معرفی کنند. دو سال است که من با هزینه شخصی به این فستیوال می‌روم و امیدوارم امسال بتوانم با تیمم در این رویداد حضور داشته باشم. طی این دو سال اعضای صربستانی در قالب گروه با من همکاری می‌کنند، اما خوشحال می‌شوم که این اتفاق در کنار اعضای گروه خودم بیفتد.

اقدسی حمایت های داخلی از رشته بدلکاری را لازم دانست و اضافه کرد: واقعیت امر اینکه من همیشه با هزینه شخصی به این فستیوال‌ها رفته ام، اما بسیار بهتر است که این اعزام با حمایت مالی نهاد‌های داخلی شکل بگیرد. دوست داشتم پیگیر حمایت مالی از داخل باشم اما در اصل نمی‌دانم واقعاً باید برای همکاری به چه نهادی مراجعه کنم، زیرا وقتی به نهاد‌های فرهنگی مراجعه می‌کنم می‌گویند کار شما ورزشی است و بالعکس. این نشان می‌دهد که این حرفه می‌تواند از هر دو سمت حمایت شود، اما از هیچ سویی مورد حمایت نیست.

وی افزود: من به شخصه تنها از پس هزینه‌های سفر و لباس خود بر می‌آیم، اما شاید باورتان نشود که هر کشور برای حضور در این مسابقات هشت نفر را اعزام می‌کند، که فقط برای تهیه لباس برای حضور در این مراسم هزینه بسیار بالایی را متقبل می‌شوند. این کشور‌ها طی یکسال برای یک شب اجرا آماده می‌شوند، اما من به عنوان مثال برای اجرای سال گذشته ام که حرکت با اسب بود تنها دو ساعت قبل از اجرا با آن اسب تمرین کردم.

این هنرمند عرصه بدلکاری در همین رابطه اظهار کرد: امسال از کشور ترکیه ۲۵ نفر می‌خواهند در این فستیوال شرکت کنند و تمامی هزینه‌های آنان را کشورشان تامین می‌کند و من هم دوست دارم با این نوع حمایت‌ها از سوی کشور خودم به صربستان اعزام شوم. حتی درخواست دارم که مسئولین فرهنگی و سایر مسئولین ایرانی حاضر در صربستان از جمله رایزن فرهنگی ایران در صربستان در این مراسم شرکت کنند، زیرا به طور معمول هیچ ایرانی به دیدن این فستیوال نمی‌آید و حضور آنها وجهه خوبی به حضور یک ایرانی در فستیوال می‌دهد و برای شخص من یک دلگرمی بزرگ است.

وی ضمن درخواست همکاری بیشتر از سوی مسئولان فرهنگی اشاره کرد: من بابت کار‌هایی که کرده ام هیچ پولی دریافت نکرده ام، اما در رشته خودم برای کشورم بهترینم را در بهترین عرصه‌های جهانی ارائه کرده ام. من فرزند ایرانم و از کشورم انتظار دارم که وقتی یک نفر در حوزه فرهنگی - ورزشی فعالیتی را برای کشورش انجام می‌دهد از سوی مسئولان حمایت شود.

وی درباره فعالیت‌های خود در عرصه سینما در  سال 97 افزود: در حال حاضر مشغول همکاری با سعید روستایی برای فیلم "متری شیش و نیم" هستم. این فیلم فعلاً در مرحله پیش تولید بوده و فیلمبرداری آن آغاز نشده است. به تازگی فیلم "ما همه با هم هستیم" به کارگردانی "کمال تبریزی" را نیز پایان رسانده ام. علاوه بر این در دو فیلم با مسعود اطیابی نیز همکاری داشته ام و در فیلم "قانون مورفی" به کارگردانی رامبد جوان نیز حضور داشته ام.

اقدسی با اشاره به نبود سیمرغ بهترین بدلکاری در جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: امسال حداقل چهار فیلم را در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دارم، اما متاسفانه کماکان امسال هم هیچ اعتنایی به بدلکاری در جشنواره فیلم فجر نشده است. من تمام حرفم این است که همانطور که بخش عکس فیلم و یا تیزر در جشنواره مهم است کار بدلکاران نیز باید در این رویداد جدی گرفته شود، زیرا زحمات بسیاری در این عرصه کشیده شده که شایان تقدیر است./میزان

کپی